Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ülkeye resmi ziyarette bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüştü. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Kırım Tatarlarına ve Ukrayna’nın egemenliği ile toprak bütünlüğüne verdiği sürekli destek için Türkiye’ye teşekkür etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ülkeye resmi ziyarette bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Akar ile bir araya geldi. Bugün gerçekleştirilen görüşme sırasında Türkiye’ye sürekli destek vermesinden ötürü teşekkürlerini bildiren Zelenskıy, “Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü sürekli olarak savunduğu ve desteklediği için, Ukrayna’ya bağlı yarımadanın yasa dışı işgalini tanımadığı için Türkiye’ye minnettarım. Kırım Tatarlarına verdiği destek için minnettarım.” şeklinde konuştu.

UKRAYNA’NIN İŞ BİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEYE HAZIR OLDUĞU BİLDİRİLDİ

Ukrayna Cumhurbaşkanlığından görüşme ile ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre, Kıyiv ile Ankara arasındaki stratejik ortaklığın önemine vurgu yapan Zelenskıy, karşılıklı çıkarların olduğu her alanda iki ülke arasındaki iş birliğini daha da geliştirmeye hazır olduklarının altını çizdi.

“BU TARİHİ BİR AN”

Volodımır Zelenskıy, Quadriga formatında siyasi ve güvenlik istişareleri şeklinde taraflar arasında yeni bir ikili iş birliği mekanizmasının başlatılmasını memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, “Bu tarihi bir an, çünkü ülkelerimiz daha önce bu formatta hiç çalışmadı. Hem Ukrayna hem de Türkiye’yi, daha hızlı bir şekilde ileriye hareket edebileceğimiz Quadriga formatının başlatılmasından dolayı kutluyorum.” dedi.

UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE OLAN DESTEK YİNELENDİ

Türk tarafının da Ankara’nın Kırım’ın işgali konusundaki tutumunun değişmediğini teyit ettiği belirtilen açıklamada, “Türk tarafı, resmi Ankara’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini tüm platformlarda destekleyeceğini ve işgal altında bulunan Kırım’daki Kırım Tatar halkının haklarının korunmasına aktif olarak katılmaya devam etmeye, iç sığınmacıların yerleşmesine yardımcı olmaya, geçici işgal altındaki topraklarda ve Rusya’da yasa dışı şekilde alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması konusunda yardım etmeye hazır olduklarını teyit ettiler.” denildi.

TÜRKİYE’DEN NATO TEBRİĞİ

Bunun yanı sıra Türk heyeti, Ukrayna’nın NATO’nun Genişletilmiş Fırsatlar Ortaklığı programına dahil edilmesinden dolayı tebrik etti. Ülkeler arasındaki yıllık ticaret hacminde liderlerin belirlediği 10 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için ticari ve ekonomik iş birliğini geliştirmeye hazır olduklarını kaydeden taraflar, savunma ve askeri-teknik iş birliğindeki olumlu dinamiklere dikkat çekti ve Ukrayna ile Türkiye hükumetleri arasında 16 Ekim 2020 tarihinde imzalanan Askeri Çerçeve Anlaşmasının uygulanması bağlamında bir dizi konuyu müzakere etti.

ÖNÜMÜZDEKİ SENE TÜRKİYE’DE YAPILACAK

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, görüşme sırasında tarafların, 9.Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısını 2021’in başında gerçekleştirme konusunda mutabık kaldığı belirtilirken, konu ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Çavuşoğlu, toplantının önümüzdeki sene Türkiye’de gerçekleşeceğini duyurdu. Görüşmenin sonunda Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Kıyiv’e davet etti.

KAYNAK QHA