Haberi paylaş

Kırım Tatarları, bugün Kırım Tatar Bayrak Günü’nü kutladı. Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Kutlama etkinlikleri çerçevesinde; araç konvoyu, dev Kırım Tatar bayrağıyla yürüyüş ve miting düzenlendi.

Bugün Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kutlama etkinlikleri araç konvoyu eylemi ile başladı. Eyleme katılan araçlar, Kırım Tatar ve Ukrayna bayraklarını açarak İgor Sikorskiy Kıyiv Politeknik Enstütüsü önünden başkentin merkezindeki Hreşçatık caddesine doğru hareket etti.

DEV BAYRAKLA YÜRÜYÜŞ YAPILDI

Daha sonra dev Kırım Tatar bayrağıyla yürüyüş eylemi yapıldı. Eylemciler Hreşçatık caddesinden geçerek 40 metrelik bayrağı Bağımsızlık Meydanı’na getirdi.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.

Kırım haber ajansı