Haberi paylaş

23 şubat günü Türkiye’nin başkenti Ankara’da Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Dışişleri bakanlarının Ortak Basın toplantısı yapıldı.

Üçlü Dışişleri Bakanları 5. Toplantısına katılan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov katıldı.

Toplantı sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov akıcı ve düzgün Türkçesiyle dinleyicileri etkiledi. Bakanın Türkçe “Ortak tarih ve ortak dil” üzerine yaptığı konuşmaya sosyal medyadan beğeni yağdı.

“Biz bir tarih yaşadık, bizim bir kültürümüz var, bir sivilizasyonumuz var. Bu uğurlar boyunca iş birliğimizi derinleştirmek amacıyla da işlerimiz hakında da konuştuk, çok teşekkür ediyorum. Türk ve Azerbaycanlı kardeşlerimiz her defa Türkmenistanın inisiyatiflerini destekliyorlar ve ümüdümüz var ki gelecekte de böyle olacak. Çok teşekkür ederim hepinize.”- dedi Türkmenistan Dışişleri bakanı Raşid Meredov.

Taraflar, 26 Mayıs 2014’te Bakü’de, 29 Ocak 2015’te Aşkabat’ta, 28 Ağustos 2015’te Antalya’da ve 19 Temmuz 2017’de Bakü’de düzenlenen Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantıları’nda kabul edilen ortak bildirilere bağlılıklarını teyit etti.

Toplantı ardından imzalanan ortak bildiride, kapsayıcı bir barış, istikrar ve ortak refah alanı yaratma vizyonunun altı çizildi ve çok taraflı iş birliği olanaklarını geliştirmek için Türkmenistan-Türkiye-Azerbaycan üçlü mekanizmasını kullanmanın önemi vurgulandı.

KAYNAK: KAZAKİSTAN KZ