Dünya’da ve Türkiye’de etkisiyle yakıp kavuran Covid-19 Koronavirüs Türkiye’de ekonomik sosyal ve sağlık sistemi yapısını alt üst etti Şöyle ki İnsanlar evlerde işlerini sürdürmeye başlayarak büyük bir izolasyon devri başlattı. Peki bu süreçte Türkiye nasıl bir yol izliyor nasıl bir mücadele veriyor. Yapılan Şehir hastaneleri , yerli üretim solunum cihazı ve diğer ülkelere yardımlar. İşte özel haberimiz

Türkiye bu süreçte Sağlık alt yapı sistemi ve alanında uzman doktorları ile mücadeleye başladı. Virüsün bu denli fazla nüfuslu bir devlette yayılma politikası sağlık altyapısı ve bilgisi ile kontrol altında tutuldu. Fakat bir süre sonra sayı yükseldi yükselen sayı ilerleyen vakitlerde tekrar kontrol altına alında ve iyileşme sayısı oranla artmaya başladı. Türkiye bu süreçte üretime devam ederek maske, dezenfekta, test kiti, tulumlar, ve en önemlisi solunum cihazı üretimi ile Dünya’ya örnek oldu. Bunların yanı sıra Şehir hastanelerinin yapımı ve Pandemi hastanelerin inşaatı bu süreci yenmede büyük rol oynadı. Alanında yetenekli çalışkan, yeri geldimi yorulan evine gidemeyen fazla mesai yapan Türk doktorları Sağlık altyapısı ile daha verimli çalışmaya başladı . Yine Sağlık Bakanı Koca bu süreçte hastaneler yeterli mi ? Tıbbi malzemeler yeterli mi sorusuna şu şekilde cevap vermiştir. ”Türkiye’de yoğun bakım yataklarının 5 de 2 si doludur sadece tıbbi malzeme olarak bizler üretimin yanı sıra diğer ülkelere de destek oluyoruz” dedi.

MALZEMELER YETERLİ Mİ ?

BBC Türkiye’nin ise Cerrahpaşa’da bir gün adlı belgeselinde doktorlara yönetilen tıbbi malzemeler yeterlimi sorusuna herhangi bir sıkıntı olmadığı belirtiliyor. Bu noktada belgeselde sağlık çalışanları içimizi rahatlatıyor. 13 Nisan’da çekilmiş olan bu belgeseldeki sağlık çalışanı 10 günlük malzemelerinin olduğunu, aynı zamanda gerek devletten gerekse hayırsever vatandaşlardan ve derneklerden destek aldıklarını söylüyor. Yani herhangi bir kaygılarının olmadığını görebiliyoruz.

HASTANELERİN DOLULUĞU

Hastanenin doluluğuyla ilgili yine içimizi rahatlatan açıklamalar var belgeselde. Evet bazı kısımlar yoğun bakıma dahil edilmişler ama son günlerde iyileşen sayısının daha fazla olduğu yönünde ve ayakta tedavinin daha yoğun olduğu yönünde açıklamalar var. Bu da yataklı hasta sayısının böyle devam ederse bir noktada azalacağına dair umudumuzu artırıyor. Sağlık çalışanlarının en büyük kaygısı sokağa çıkma noktasında insanların yavaş yavaş bu durumu ihmal etmeye başlamaları yönünde. Eğer vatandaşlar gereken tedbiri alınsa Covid19 ile mücadelenin daha kısa bir sürede sonuçlanacağını söylüyorlar.

ŞEHİR VE PANDEMİ HASTANELERİ

Covid-19 Koronavirüs başlamadan önce Şehir hastaneleri yapımına başlanmıştı. Halkın bir kesimi tarafından eleştirilerek şehirden uzak olması ve büyüklüğü açısından benimsenmemişti. Fakat bu süreçte Türkiye Sağlık sistemine en büyük katkıyı doktorların yanı sıra hastanelerin verdiği gözler önünde odur ki Virüs ile mücadele eden ve ekonomik olarak etkilenen Türkiye tam bu zamanda Başakşehir Şehir hastanesini hizmete açtı ve 23.600 hastaya hizmet verebilecek şekilde hatta bu yapım aşamasında PKK lı teröristler tarafından tam 3 kere sabotaja uğradığı ortaya çıktı. Fakat Türkiye Sağlık sistemini güçlendirmeye devam ederek Koronavirüsü sosyal bir Devlet olarak yenmeyi hedeflediği aşikar. Sağlık Bakanı Koca da Twıtter üzerinden yaptığı son açıklamasında şunları söyledi ” Son 24 saatte 3.845 hasta taburcu edildi, 2.861 yeni tanı kondu. Taburcu olanların sayısı yeni hastaların sayısından 984 fazla. Şifa bulanların toplam sayısı ise 25.000’i geçti. Testlerin pozitif çıkma oranı azalıyor. Bu tabloya tedbirle destek şart. dedi.

ŞEHİR HASTANELERİ:

KAYNAK AMG