Haberi paylaş

Türkiye’nin uzun süredir iadesini istediği Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarından Orhan İnandı’nın Kırgızistan’da kaybolduğu bildirildi.

   Kırgızistan’da dün gece saatlerinde Türkiye’nin uzun süredir iadesini istediği Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarından Orhan İnandı’nın kaybolduğu bildirildi. Orhan İnandı, Kırgızistan’da FETÖ bağlantılı okullarının kurucusu olarak biliniyor. Bişkek Oktyabr ilçe polis idaresi tarafından yapılan açıklamada, akrabalarının İnandı’nın kaybolduğuna ilişkin polise başvurduğu belirtildi. Sabah 04.00 sıralarında polis merkezinin çağrı merkezini arayarak evinin önünde İnandı’nın Lexus-470 model aracının kapısı açık halde bulduklarını aktarması üzerine olay yerine polis ekibinin gittiği ifade edildi.

   Ortadan kaybolmasıyla birlikte Bişkek’te bulunan Fetö mensubu kişilerin Orhan İnandı’nın Mit operasyonu ile kaçırılmasından şüphelendiler. Organize olan kişiler  T.C Bişkek Büyükelçiliği önünde Orhan İnandı’nın serbest bırakılması için miting düzenleyerek Türkiye’ye olan taleplerini sert bir dille dile getirdiler. Olay yerinde çekilen görüntüler ve fotoğraflar ışığında hem Kırgız vatandaşları hemde Türk vatandaşlarının olduğu bildirildi. Türk vatandaşlarının arasında konuştuğu bazı bilgilerde Orhan İnandı’nın Türkiye topraklarına getirildiği söylentiler arasında.

GÖRGÜ TANIKLARI: BİR DAHA HABER ALAMADIK

Görgü tanıkları ise Orhan İnandı’nın kaçırılmasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Saat 21:30 sularında arabada kullanırken telefonuna gelen bir aramayı cevaplıyor. Bir süre sonra telefondaki kişiye arabada bir gariplik var, direksiyon bir tarafa çekiyor, herhalde lastik patladı ben sizi ararım deyip aracı durduruyor. Telefondaki arkadaşıda nasıl gideceksin gece vakti diyor, Orhan bey ofisten bir arkadaş yarın alır, ben buraya park ederim deyip araçtan iniyor. O andan itibaren artık Orhan beyden haber alamadık.”

Açıklamada, İnandı’nın konumunun belirsiz olduğu arama çalışmalarının başlatıldığı kaydedildi.

Orhan İnandı, Kırgızistan’da 1990’lı yıllarında FETÖ ile bağlantılı olduğu bilinen Sebat Kırgız-Türk okullarının kurucusu olarak biliniyor. Kırgızistan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sebat okullarının ismini Sapat olarak değiştirmiş, okulların genel müdürlüğüne bir Kırgız vatandaşı getirmişti. 1992 yılından itibaren Kırgızistan’da faaliyet gösteren söz konusu eğitim kurumu bünyesinde 16 liseyi, bir üniversiteyi, 5 orta okulu barındırıyor.

Sputnık Kırgızistan haberine göre ise  Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi, Orhan İnandı ‘nın iki yıl önce suç örgütü üyeleri tarafından arandığını belirtti. Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi tarafından operasyonel bir soruşturmanın parçası olarak kaçırılma tehlikesiyle karşı karşıya oldukları konusunda da ihtimal verildi Kırgız İstihbarat servisi ayrıca İnandı’ya bir koruma sağlanmasını ve uygun önlemlerin alınmasını önerdi.
Haberler.com ve Kronos 34    Sputnık KG