Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığından GBNews’e aktarılan habere göre, 5 Şubat 2021’de Kırgız Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanı Alımkadır Beişenaliev ve Kırgız Cumhuriyeti’nin Türkiye Büyükelçisi Kubanyçbek Omuraliev, Anlaşma çerçevesinde, Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti ile İslam Kalkınma Bankası arasında “5 mobil klinik sağlama üzerine” Kırgızistan için mobil kliniklerin üretildiği Ankara’daki Optima Technic fabrikasını ziyaret etti.

Optima Technic fabrikasına yapılan ziyarette Bakan ve Büyükelçi, fabrika temsilcileri, İslam Kalkınma Bankası ve gezici klinik üreticisinin Genel Yüklenicisi Norveç NORMECA AS firması ile bir araya gelerek Kırgızistan’a gönderilecek olan mobil kliniklerin teslimat konusunu tartıştı. Bakan, gezici kliniklerin hazır olup olmadığının değerlendirilmesini inceledi. Mobil kliniklerin temelinde, bilgisayarlı tomografi, ultrason makineleri, mamogograf, X-ışını makinesi, gastroskop, kolonoskop, oftalmoskop, rinoskop, ekokardiyograf, biyokimyasal ve diğer analizler için laboratuvar ekipmanı gibi modern tıbbi ekipmanlara sahip bir teşhis departmanı bulunmaktadır ve oftalmolojik operasyonlar için bir operasyon departmanı yer almaktadır.

İslam Kalkınma Bankası ve Norveç şirketi NORMECA AS’ye göre, bu yılın 31 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında gezici kliniklerin sevk edilmeye hazır olup olmadığı konusunda bir değerlendirme yapıldı. Şirket şu anda Kırgızistan’a gezici kliniklerin gönderilmesi için hazırlık çalışmalarına başlamış ve fabrikayı ziyareti ve IDB ve NORMECA AS temsilcileriyle görüşmelerinin ardından taraflar, Kırgızistan’a gezici kliniklerin teslim edilmesi sürecini hızlandırmaya karar verdiler.