Haberi paylaş

Türkiye, Kırgızistan Savunma Bakanlığı’na hibe bazında askeri ve teknik yardım sağlamayı planlıyor. Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev, Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov’un Türkiye ziyaretinin sonuçları hakkında bir açıklamada bulundu.

“Cumhurbaşkanları Sadyr Japarov ve Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşme, en üst düzeydeki ilk siyasi temastır. İki ülkenin liderleri birbirlerine destek vererek yüz yüze ve uzun süreli görüşmelerde bulundular, “dedi.

Açıklamada, ne kadar yardım sağlanacağı ve nelerin sağlanacağı belirtilmedi. Daha önce Kırgızistan cumhurbaşkanının Türkiye’den askeri yardım istediği bildirilmişti. Türk tarafının tepkisini belirtmedi.

Bakan Ruslan Kazakbayev’e göre, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin 5. toplantısında, ikili ve çok taraflı işbirliğinin tüm konuları ele alındı. Sonuç olarak sağlık, tarım, kültür, spor, gençlik politikası ve telif haklarının korunması alanında sekiz uluslararası belge imzalandı.

Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov 9 Haziran’da Ankara’ya geldi ve 11 Haziran’da döndü. Ziyareti sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çeşitli düzeylerde diğer yetkililerle görüştü. Türkiye Ticaret ve Borsalar Birliği platformunda Ankara’da bir araya gelen Türk işadamları, Kırgız-Türk iş forumunda yer aldı. Japarov, Türkiye’de çalışan Kırgız vatandaşları ile de görüştü. (ErN)

Kyrgyz azattık