Neredeyse günün her saati içilen ve dünya genelinde çoğu insanın zevkle tükettiği kahvenin nasıl Türk kahvesi haline geldiğini sizler de merak etmediniz mi ?

İşte detaylar 👇🏻😊

1000’li yıllara gelindiğinde kahve, Arap tacirlerin Orta Doğu’ya getirdiği bitkinin dikimine başlanarak bitkinin çekirdeği kaynatılarak elde edilir ve “kahwa” olarak adlandırılır.900’lü yıllar öncesinde Etiyopya’da, Galla Kabilesi kahve çekirdeğinin uyarıcı etkisini keşfeder. Kahve çekirdeği kavrularak dövülür ve yağla karıştırılarak top haline getirilir. 1000’li yıllara gelindiğinde kahve, Arap tacirlerin Orta Doğu’ya getirdiği bitkinin dikimine başlanarak bitkinin çekirdeği kaynatılarak elde edilir ve “kahwa” olarak adlandırılır.

1400’lü yıllarda Yemen’de kahve bitkisinden yapılan bir içecek Sufiler arasında yaygınlık kazanır ve Arap Yarımadası’nda kahve yetiştirilmeye başlanır. Ticari olarak yetiştirilen ilk kahve Yemen’in Kızıldeniz ağzındaki El-Muha (Mocha) limanına yakın bölgelerde bulunur. 16. yüzyılın başlarında Mısır’da yaygın olarak içilmeye başlanan kahve oradan da Suriye’ye gelmiştir. 1517 yılında kahve ilk kez İstanbul’a Kanuni Sultan Süleyman zamanında Yemen Valisi Özdemir Paşa tarafından getirilir ve ilk kahvehanelerin açılışı 1551-1555 yılları arasında gerçekleşir.

Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama metodu sayesinde kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk kahvesi adını alır.🤗