Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev ve Kazakistan’ın kurucu ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, İzmir’de meydana gelen deprem sonrasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanı Tokayev mesajında İzmir’de meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve yaralılara da acil şifa dileklerini bildirdi.

Kardeş Türk halkının acısını paylaştığını, deprem mağdurlarının ailelerine, yakınlarına ve Türkiye halkına başsağlığı dilediğini kaydeden Elbaşı Nazarbayev mesajında, yaralılara acil şifalar dilediğini ve Türk halkının bu zorlukları sabırla aşacağına inandığını kaydetti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Vekili Sadyr Japarov da İzmir’de meydana gelen deprem sonrası can kayıpları ve büyük hasarlar nedeniyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziyelerini sundu. 

“İzmir’de meydana gelen deprem sonrasında can kayıpları ve yıkımlar olduğu yönündeki şok edici haberlerden derin üzüntü duyuyorum.

Kırgızistan halkı adına ve kendi adıma Türk halkına en derin başsağlığı, mağdurların ailelerine ve dostlarına başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyorum. “Dedi.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman da İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başsağlığı mesajı gönderdi.

Rahman, mesajında, çok sayıda insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan ve büyük hasara yol açan şiddetli depremin haberini derin bir üzüntüyle karşıladığını belirterek, “Dost Türkiye halkına en içten başsağlığı ve destek sözlerimizi ileterek, bu trajik afet sonucu hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına sabır, yaralılara ise acil şifalar diliyorum” ifadesini kullandı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, de İzmir’deki depremde hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında, depremde ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Kaynak: TRT AA