Haberi paylaş

Kazan Federal Üniversitesi (KFU) Rektörü İlşat Gafurov, cinayetle ilgisi olabileceği gerekçesiyle Kazan’da gözaltına alındıktan sonra Moskova Basmanny Mahkemesi cinayete azmettirmek suçlamasıyla tutuklu yargılanmasına karar verdi. Bir sonraki duruşmanın 21 Şubat 2022’de olacağı belirtilirken Rektör’ün bu tarihe kadar tutuklu kalacağı açıklandı.

Rektörün 1990’larda işlenen bir cinayete karıştığından şüpheleniliyor. Bu davalardan biri 90’ların sonlarında Yelabuga milletvekili Aydar İsrafilov’un öldürülmesi olduğu öğrenildi.

Cinayeti gerçekleştiren örgüt Rusya’nın en kanlı organize örgütlerinden “29. kompleks” olduğu açıklandı. Farklı dönemlerde üye sayısı 1.000 geçen örgütün, sadece Rusya değil Rusya dışında da etkili olduğu bilinmekte.

Kazan Federal Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada ” Biz kendimiz de bunu sadece medyadan öğrendik. Resmi bir bilgi yok. Hiçbir şekilde yorum yapamayız. Üniversite aynı modda çalışıyor” dedi.

60 yaşındaki Gafurov, 2010’dan beri Rusya’nın en eski üniversitelerinden birini yönetiyor. Ondan önce Tataristan’daki Yelabuga şehrinin belediye başkanıydı.

https://www.rferl.org/a/kazan-rector-university-murder/31621417.html