Haberi paylaş

GZT editörleri Nazgul Kenzhetay ve Emin Karaçak 16 Aralık’ta Rusya’ya bağlı Hakasya Cumhuriyeti’nde kaldıkları otelin önünde gözaltına alınmıştı. Casuslukla suçlanan ve zor şartlar altında günlerdir gözaltında olan Kenzhetay ve Karaçak bugün serbest bırakıldı.

Dünyadaki Türk topluluklarının kültürlerini vlog haline getirmek isteyen Nazgul Kenzhetay ve Emin Karaçak ilk olarak Rusya’ya bağlı Yakutistan Cumhuriyeti’ne gitti.

GZT’de editörlük yapan ve Türkiye’de küçük Türk topluluklarının kültürel varlığı üzerine yüksek lisansına devam eden Kenzhetay ve yine GZT’de editörlük yapan Karaçak, Yakutistan ve Altay’daki halkın müzik, dans ve yemeklerine dair çekim yaptı.

Binlerce kişi sosyal medyada tepki gösterdi

Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde editörlerin serbest bırakılması için sosyal medyada kampanya başlatıldı. #FreeNazgulEmin hashtag’iyle binlerce paylaşım yapıldı.i

Editörler serbest bırakıldı

Vlogları için materyal toplayan editörler, Rusya’ya bağlı Hakasya Cumhuriyeti’nde kaldıkları otelin önünde 16 Aralık’ta Rus terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınmıştı. Kenzhetay ve Karaçak oluşan baskı sonucu tekrardan hakim karşısına çıkarıldı ve günlerdir süren esaretin ardından bugün serbest bırakıldı.

Henüz işlemleri tamamlanmayan Kenzhetay ve Karaçak’tan açıklama gelecek.

GZT