Haberi paylaş

Avrupa Birliği ülkelerinin dışişleri bakanları video konferans yoluyla bir araya geldi. 

Gündemde dikkat çeken konu ise zirveden Rusya’ya yeni yaptırım kararının çıkmaması oldu.

Rusya’nın Ukrayna sınırında ve Kırım’da askeri varlığını artırması da görüşüldü. Zirve sonrası yapılan açıklamada Ukrayna ile dayanışma içinde olunduğu ancak şu an için Rusya’ya bu konuda yeni yaptırımların uygulanmayacağı belirtildi.

Ukrayna sınırındaki Rus askeri sayısının 150 binden fazla

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell zirve sonrası yaptığı açıklamada Ukrayna sınırındaki Rus askeri sayısının “150 binden fazla” olduğunu söyledi. 

Borrell bunun “Ukrayna sınırına bugüne kadar yapılan en büyük askeri sevkiyat” olduğunu ifade etti.

Yaptırım kararı çıkmamasına Ukrayna’dan tepki

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba daha önce, Avrupa Birliği’nin Rusya’yı caydırmak amacıyla aşamalı bir planın parçası olarak ilave ekonomik yaptırımlar hazırlamasını umduğunu söylemişti. 

Avrupa Birliği ülkelerinin dışişleri bakanları toplantısına katılan Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, daha önce uygulanan cezalandırıcı yaptırımların “çok hafif” olduğunu söyleyerek eleştiri getirdi.

Almanya Dışişleri Bakanından Rusya’ya diyaloğa açık ol çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Rusya’dan daha fazla bilgi ve Ukrayna sınırındaki askeri takviye konusunda diyaloga açık olmasını talep ettiklerini belirtti. 

DW’nin haberine göre “Askeri şeffaflık konusunda Rusya’nın kendisinin de işaret ettiği yükümlülüklere saygı gösterme ihtimali hâlâ var” diyen Alman Bakan, Moskova’nın “provokasyondan, iş birliğine geçiş yapması” gerektiğinin altını çizdi.

Rusya’ya ilave yaptırımlara değinmeyen Maas, tansiyonun daha fazla yükseltilmesinin ve olası başka provokasyonların engellenmesinin Avrupa Birliği’nin rolü olduğunu belirtti. Maas “Rusya’nın Ukrayna sınırında askeri varlığını artırması, Doğu Ukrayna’da tansiyonun yeniden tırmanacağı konusunda endişe yaratıyor” dedi. 

Navalni konusu

AB dışişleri bakanları ayrıca Rusya’da cezaevinde açlık grevine başlayan Rus muhalif lider Aleksey Navalni’nin sağlık durumunu görüştü. Durumunun daha iyi olduğu açıklanan liderin hastanede vitamin terapisi gördüğü açıklandı. Toplantıda Navalni’nin iyi bir tedaviye ve güvendiği doktorlara erişimine bir an önce izin verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Rusya, Ukrayna sınırına asker yığdığı ve Ukrayna’yı tehdit ettiği iddialarını reddederek bu askeri hareketliliğin sadece bir askeri tatbikat olduğu açılamasında bulunuyor.

KAZAKİSTAN KZ