Haberi paylaş

Rusya’da yaşayan Özbek asıllı ünlü milyarder Alişer Usmanov, geçen yıl Özbekistan koronavirüsle savaşması için 20 milyon dolar ayırdı.

Özbek basınında çıkan haberlere göre, fonlar Çin vebası olan koronavirüs hastaları için Taşkent bölgesinin Zangiata bölgesinde inşa halindeki bir hastaneyi donatmak için kullanılacak. Raporda, “Tanınmış işadamı ve hayırsever Alişer Usmanov, devlet başkanımızın çabalarını destekledi ve bu hastaneyi en modern tıbbi ekipmanla donatmak için 20 milyon dolar ayırdı.” denildi.

Peki kendi vatanını unutmayan ünlü Özbek iş adamı Usmanov kimdir ?

Özbekistan asıllı ünlü milyarder Alişer Usmanov, Forbes dünyanın en zengin insanları sıralamasında 99. sırada yer aldı. Forbes’a göre, 67 yaşındaki girişimcinin serveti yıl içinde önemli ölçüde arttı. 13.4 milyar dolardan 18.4 milyar dolara çıktı. Bu, son birkaç yılda rekor bir büyümeyi gösteriyor. Alişer Usmanov, USM Holdings’in kurucusu ve ana hissedarıdır. Metalloinvest, Xiaomi ve diğer telekomünikasyon, madencilik ve medya şirketlerinde hisselerinin sahibidir. İlk Facebook yatırımcılarından biridir.

MOSCOW, RUSSIA – OCTOBER 29: Russian President Vladimir Putin (L) shakes hands with billionaire Alisher Usmanov during an awards ceremony at the Kremlin October 29, 2013 in Moscow, Russia. Putin awarded 50 Russian artists, actors, scientists, businessmen and workers with orders or medals. (Photo by Sasha Mordovets/Getty Images)