Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta dün meydana gelen patlamada Kazakistan’ın Lübnan Konsolosu Yerjan Kalekenov’un yaralandığı ve elçilik binasında hasar gördüğü açıklandı.

Mesai bitiminden sonra elçilik çalışanlarının binadan ayrıldığını duyuran Dişişleri Bakanlığı, ofiste mesaiye kalan Konsolos Yerjan Kalekenov’un hafif yaralandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev’in Lübnan’da bulunan Kazakistan vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması talimatını verdiğini kaydeden Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi, Beyrut’ta meydana gelen patlamada elçilik binasının hasar gördüğünü ve en kısa zamanda bu hasarın tamir edileceğini duyurdu. Lübnan’da kayıtlı 113 Kazakistan vatandaşının bulunduğunu ve elçilik personelinin vatandaşlarla irtibata geçtiğini belirten Bakan, vatandaşların sağlık durumunun iyi olduğunu ve can kaybının olmadığını açıkladı. Bunun yanında Lübna’da Birleşmiş Milletler Barış Koruma Gücü bünyesinde görev yapan 120 Kazakistan askerinin durumunun da iyi olduğu bildirildi.

Beyrut’ta dün bir limanda depoda saklanan 2 bin 750 ton amonyak nitratın patlaması sonrasında 78 kişi hayatını kaybetmiş ve 4 bine yakın kişi de yaralanmıştı.

Kaynak Kazakistan.kz