Koronavirüsten ölen Kırgız siyasetçinin son sözü Türkiye oldu

Kırgızistan eski Meclis Başkanı Çınıbay Tursunbekov’un koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmeden önce “Çok yoruldum. Beni Türkiye’ye kaldırın” ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.

Kırgızistan eski Meclis Başkanı ve Sosyal Demokrat Partisi Milletvekili Çınıbay Tursunbekov, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybetti. Tursunbekov’un ölmeden bir kaç saat önce Türk-Kırgız dostluğu Whatsapp grubuna attığı mesaj yürek burktu.

Tursunbekov dostluk grubunda Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat‘a seslenerek, “Sayın Büyükelçi, Çok yoruldum. Ölmek üzereyim. Hemen Türkiye. Uçak hemen. İmdat. Hemen kalksın” mesajı attı. Büyükelçi Fırat da cevaben, “Ambulans uçak lazım. Hastanedeyseniz, bana test sonucunuzu ve epikiriz raporunuzun fotoğraflarını gönderin lütfen” karşılığını verdi.

Tursunbekov ise kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Tursunbekov’u yakından tanıyan KKTC’de Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, “Aziz dostumu kaybettim. Temmuz ayında 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı kutlamalarına katılmak için gelecekti” dedi.

Önceki gün hastaneye kaldırılan Tursunbekov, yoğun bakımda tedavi görüyordu.

İşte o mesaj

 Tursunbekov kimdir?

Kırgızistan’ın kuzeyindeki Narın bölgesinin Can-Bulak Köyü’nde 1960 yılında dünyaya gelen Tursunbekov, evli ve 3 çocuk babasıydı.

Kırgızistan Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nde öğrenim gören Tursunbekov, meslek hayatına edebiyat dergisi “Kırgızistan”da yayın yönetmeni olarak başladı.

Tursunbekov, 1989-1992 yılları arasında mezun olduğu üniversitede Gazetecilik ve Filoloji Fakültesi dekan yardımcılığı yaptı. 1993-1997 yıllarında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nda (TİKA) uzman olarak çalıştı.

Özgürlük Radyosu’nun Türkiye muhabirliği ve Kırgızistan sivil toplum örgütlerinin Türkiye temsilciliği görevlerini de yürüten Tursunbekov, 1997-2010 yılları arasında un ve makarna üretimini yapan Kırgız-Türk ortaklığındaki bir şirketin başkanıydı.

Tursunbekov, Kırgızistan İşadamları Derneği Başkanlığı, Bişkek Değirmencilik Şirketi Genel Müdürlüğü, DEİK Kırgız-Türk İş Konseyi Eş Başkanlığı görevlerinde de bulundu.

Kırgızistan’da 2010 yılında milletvekili seçilen Tursunbekov, 1999-2003 yılları arasında önemli Devlet ödüllerine lâyık görüldü.

Şiir kitapları ve çok sayıda makalesi bulunan Tursunbekov, şair Hüseyin Nihal Atsız’ın “Bozkurtlar” romanını Kırgızcaya tercüme etti.

Kaynak: Yerli ve milli sanayi web sitesi