Kırgızistan’da son günlerde artış gösteren Koronavirüs vakaları nedeniyle sağlık sistemi çöktü. Hastaların yatakların dolması nedeniyle tedavilerin hastane bahçelerinde yapıldığı Bişkek’te nüfusun yarısının virüse yakalandığı ileri sürüldü.

Kırgızistan’da son iki haftada aniden yükselen Kovid-19 vakaları sebebiyle zaten ekipman olarak yetersiz olan sağlık sisteminin bir çok sağlık personelinin de Kovid sebebiyle hastalanması veya ölmesinden dolayı sağlık sistemi iflas etti. Türkiye geçtiğimiz günlerde ekipman ve ilaç yardımında bulundu. Tika tarafından inşa edilen Kırgız Türk dostluk hastanesi Virüs ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığına devredildi. Türk iş adamlarının muhtaç insanlara yardımı ve Bişkek Büyükelçiliğinin titiz çalışması ile bu süreçte Kırgızistan halkına yardım sağlanmaya çalışılmıştı. Yine son günlerde bir ekmek fabrikası Tika tarafından dizayn edilerek hastaneye çevrildi. Dün 5 Temmuz da ise Türkiye Kırgız soydaşlarının sosyal medya dan başlatılan Türkiye’den yardım taleplerine kulak vererek 150 adet oksijen konsantratör gönderdi. Ancak vakalar çok fazla. Bişkek’te nüfusun çoğu hasta. İnsanlar hastanelerde yer bulamıyor. Hastane önlerinde hastaların yattığı otomobiller var. diye belirtildi.

Yine aynı şekilde Çin ve Rusya’da Kırgızistan’a yardımlarını sürdürüyor. Sağlık Ekipmanları ve solunum cihazları da geldi. Çin’den Bişkek’e tam olarak 500 oksijen konsantratörü getirildi. Yine Kırgızistan ve Türkiye İki ülkenin Dış işleri bakanlarının telefon konuşmasının özetine göre tekrardan Türkiye tarafından Kırgızistan’a insanı yardım gönderilmesi bekleniyor. Rusya’dan ise 23 sağlık çalışanı gönüllü olarak Kırgızistan’a hastalara yardım etmek için geldi. Ayrıca, Özbekistan, Kırgızistan’a 8 ton tıbbi yardım malzemesi gönderdi.

5 temmuzda Türkiye tarafından yapılan yardım kapsamında şu sözlere yer verildi

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kalısbek Şadıhanov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk iş adamlarının yardımını takdirle karşıladıklarını vurguladı.

Şadıhanov, hasta tedavisinde kullanılan solunum cihazına çok ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Türk tarafının yaptığı bu yardım tam zamanlı. İnşallah, hep birlikte bu salgının üstesinden geleceğiz.” diye konuştu.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Behzat Erten ise ülkede son günlerde salgının hayli arttığına dikkati çekerek, “Kırgız halkına yardım etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Ülkenin durumunu özetleyen bir durum

Kırgızistan’da hastane bahçelerinde araba da ölen insanların ve Sovyet’ten kalan eski ambulansları iten doktorlar sosyal medya’da gündem oldu.

İşte o görüntüler !