Kırgızistan’a bu yılın başlarında kış geldi. Andrei Podrezov, soğuk nedeniyle hava kirliliğinin daha da tehlikeli olduğunu söylüyor.

Bişkek sakinleri neredeyse bir aydır güneşi görmedi ve sıcaklıklar nadiren sıfırın üzerine çıkıyor. Başkent sakinleri duman konusunda endişeli ve ne zaman biteceğini merak ediyor.

Bu durum için bilimsel bir açıklama aramak için Kırgız-Rus Slav Üniversitesi Andrei Podrezov Meteoroloji, Ekoloji ve Çevre Koruma Bölümü başkanına başvurduk.

– Bişkek neden bu kadar soğuk? Başkentin iklimi ile ilgili çalışmanızda, Ocak ayında ortalama gece sıcaklığının -9 derece olduğunu söylüyorsunuz. Ama şimdi Aralık ayı ve dışarısı gittikçe soğuyor. Bu biraz sıra dışı değil mi?

– Eksi dokuz, bir aylık ortalama sıcaklıktır. Tabii ki, sıcak mevsimde, bu tür kışlar soğuk kabul edilir. Soğuk, son yıllarda erken düşmesine rağmen, bu aslında oldukça normal bir kış.

İlk kar 24 Kasım’da düşecek, ancak bu yılın başlarında yağmur yağdı ve geçen yılın başlarında daha da soğudu. Aynı zamanda, soğuk hava durumu Kasım ayı sonlarında başladı ve Aralık ayı sonuna kadar sürdü. Ancak Ocak ve Şubat daha sıcaktı.

– Neyle ilgili? İnsanlar yüzünden mi?

“Hiçbir şeyi bağlayamıyoruz birşeye !” Bunun için kimse suçlanamaz. İklim sistemi çok karmaşık ve kimse size bu yıl erken donlara neyin sebep olduğunu söylemeyecek.

– İnsanlar yaz soğuksa kışın sıcak geçeceğini söylüyor. Bu yaz oldukça soğuktu ve sonbaharın sonu ile kışın başlangıcı soğuk. Peki, halk gelenekleri yanlış mı?

– Asla net olmadılar. Bu yıl, soğuk havaya rağmen, sıcaklık Eylül ayının başlarında düşmeye başladı. Isıtma sezonu da normalden iki hafta önce başladı.

Kışın ikinci yarısını düşünün: Son yıllarda Ocak ve Şubat, Kasım ve Aralık aylarından daha sıcaktır. Ancak, bu yıl durum böyle değil. 1970’lerde, ben hala okuldayken, buz pateni pisti Ekim ayı başlarında donmaya başladı ve Şubat ayına kadar donmuştu. O zamanlar böyle kışlar normaldi ve sonra ısınma dönemi başladı. Böyle havalarda olağandışı bir şey olmadığını tekrar edeyim. Bu, uzun vadeli ortalama sıcaklık dalgalanmalarına karşılık gelir.

– Bişkek’teki en düşük sıcaklığın Aralık 1930’da kaydedildiğini yazdınız. O sırada sıcaklık -38 dereceye düştü.

– Gördüğünüz gibi, bu kış rekor bir sıcaklık belirlemedi. Yani şimdilik.

– Başkente güneşli şehir diyorsunuz çünkü Bişkek yılda 42 gün güneş görmüyor. Ancak kasaba halkı neredeyse bir aydır griyi gördü. Sis mi yoksa siyah duman mı?

“Sisli. Kalınlığı 100-200 metredir ve bunun üzerinde güneş hala parlamaktadır.

– Buna ne sebep oldu?

“Soğuktan kaynaklanan hava kirliliğinden ve sobadan gelen ısı ve tozdan (duman) kaynaklanıyor.” Nem küçük parçalar halinde yoğunlaşarak yerde güçlü bir sis oluşturur.

– Şehri kaplayan gri kütle değil, sis mi? Yani resimde göründüğü kadar tehlikeli değil mi?

“Neden olmasın? Hava kirleticilerinin konsantrasyonunu tahmin edemezsiniz. Havadaki safsızlık miktarı hakkında bilgi sadece ölçülerek elde edilebilir. Bu durum sadece bizim değil, Bişkek neredeyse bir aydır gezegendeki en kirli şehirler sıralamasında değil.

Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da durum ülkemizden daha da kötü. Almatı ve diğer birçok şehirde durum benzer.

– Sis olmasaydı, Bişkek’teki hava şu anki kadar tehlikeli olur muydu? Veya sisin varlığı veya yokluğu etkiliyor mu?

– Sis eklenmesi çok tehlikelidir çünkü çok nemli. Böyle bir ortamda kirleticiler kimyasal olarak birbirleriyle ve insan derisiyle reaksiyona girebilir. Sonuçlar hakkında konuşursak, duman veya tozdan çok daha kötüdür. Başka bir deyişle, kimyasal olarak aktif maddeler haline gelirler ve sadece solunum sistemini değil, aynı zamanda gözlerin deri ve mukozalarını da etkilerler. Bu tür havalarda birçok insan göz problemlerinden muzdariptir ve bazıları konjunktivitten muzdariptir.

– Şehir sakinleri nasıl korunmalı? Solunum maskeleri mi yoksa sadece sabah yürüyüşü mü?

– Mümkünse dışarı çıkmamak daha iyidir. Bu durumda maskeler ve gaz maskeleri, nitrojen dioksit veya kükürt dioksit ( toksik maddeler – Ed. ) İle ancak toz koruması ile tasarruf edebileceksiniz.

– Bu sis ne zaman dağılacak?

– Yalnızca sıcaklık sıfırın üzerine çıktığında dağılır. Bütün ağaçların donmuş olduğunu görebilirsiniz

“Evet, çok tuhaf!” Günün erken saatlerinde dallarda kar veya buz yoktu.

– Çünkü şimdi -7 derece, sıfır civarında olsaydı her şey eriyecekti. Bugün üstümüzde, soğuk kuzey havası getiren Sibirya antisiklonu var. Örneğin, Taşkent’te hava çok daha sıcak, çünkü böyle bir hava oraya ulaşmadı.

Bu durum en az bir hafta daha devam eder ve Cuma günü biraz ısınır. Daha sonra duman dağılacak, ancak kirli hava gitmeyecektir.

KAYNAK : Sputnık KG

Google çeviri