Haberi paylaş

Kırgızistan halkının milli kahraman Bişkek Batır’ın hatırasını yad etmek için başkent Bişkek’te anıt açıldı. Kırgız milli kahramanının heykelinin açılışı, Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdari İşleri Enformasyon Politikası Dairesi bildirdiğine göre dün Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te ulusal kahraman Bişkek Baatır anıtı açıldı. Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un katılımıyla gerçekleştirilen açılışta Cumhurbaşkanı, bu olayın şehir ve sakinleri için önemine dikkat çekerek 18. yüzyılda yaşamış Bişkek Baatır ile ilgili tarihi olaylara değindi. Caparov, tarihi kişilik Bişkek Baatır’ın, Kırgız topraklarının yabancı işgalcilerden kurtarılmasındaki üstün hizmetlerini anlattı.

BİŞKEK BATIR KİMDİR?

Bişkek Kenen Uulu (Bişkek Baatır), Kırgızların Solto soyundan çıktı. Ala –Buka’daki, Safed – Bulondo 1702. yılında doğdu. Bişkek, ilk olarak Güney Kırgızistan’a giren Cungarlarla karşı savaşıp, kendi kahramanca davranışların göstererek kahraman oldu. 1775-1776. yıllarında Kazak Hanı Abılay Han’la olan savaştı.

Bişkek Kenen Uulu (Bişkek Baatır), 18. yüzyılda yaşamış tarihi bir şahsiyettir. Kırgız halkının düşman aşiretlerine karşı ulusal kurtuluş hareketini yönetmiştir. Bronzdan yapılan anıtın yüksekliği üç metreden fazladır. Yeni anıt, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanlığı binasının doğu tarafında, Bişkek’teki Chui Caddesi ile Erkindik Bulvarı’nın kesişme noktasının yakınında yer almaktadır.

QHA