Kırgızistan’da 6 Ekim’de protestocu güçleri tarafından Parlamento binasının işgal edilmesi ardından Gapar Aytiyev Müzesi’ne ait ve geçici olarak Parlamento binasında saklanan resimler kayboldu.

Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığına göre, geçici olarak Parlamento binasında saklanan 20 eserden 8’i parlamento binasının 6 Ekim’de işgal edilmesi ardından kayboldu.

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Hükümeti İdaresi Dairesinde 2010 yılından beri 20 eser Geçici depoda saklanıyordu. Tüm konular ve iadeler, Kırgız Cumhuriyeti müzelerinde müze eşyalarının ve müze koleksiyonlarının tescili ve depolanması Talimatı gerekliliklerine uygun olarak yapılmıştı.

Komisyonun çalışmaları sırasında çıkarılan 20 eserden 12 eser bulundu. Sekiz eserin kaybolduğu ortaya çıktı. 12 eser bulunduğunda, üç resim ve bir grafik eserde çok sayıda hasar kaydedildi. Bu nedenle, şu anda, bulunan tüm çalışmalar Gapar Aytiyev adını taşıyan Kırgız Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nin deposuna yerleştirildi.

Kırgız Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, daha fazla soruşturma için ilgili belgeleri Kırgız Cumhuriyeti kanun uygulayıcı kurumlarına ve Kırgız Cumhuriyeti Devlet Gümrük Hizmetine teslim etti.

Bu arada, Kültür Bakanlığı, Parlamento binasının işgaline katılan tüm vatandaşları kayıp resimleri iade etmeye veya bu eserlerin nerede olduğunu bildirmeye çağırıyor.

Kırgızistan’da 4 Ekim’de 16 siyasi partinin katılmasıyla düzenlenen milletvekili seçimleri sonucu Birimdik, Mekenim Kırgızistan, Kırgızistan ve Bütün Kırgızistan siyasi partileri yüzde 7’lik seçim barajını geçerek 120 sandalyeli Meclise girmeye hak kazanmıştı.

Seçim barajını geçemeyen diğer partinin üyeleri ve destekçileri 5 Ekim’de seçimlerin iptal edilmesini ve yeniden yapılmasını talep ederek, Bişkek’teki Ala Too Meydanı’nda toplanmıştı.

Öğleden sonra, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na hücum etme girişiminin ardından, kolluk kuvvetleri ve protestocular arasında çatışmalar çıktı. 6 Ekim gecesi göstericiler Meclis binasını işgal etmişti.

Kaynak: Kabar KG