Haberi paylaş

Türkiye’nin uzun süredir iadesini istediği Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarından Orhan İnandı’nın Kırgızistan’da kaybolduğu bildirildi.

Kırgızistan’da dün gece saatlerinde Türkiye’nin uzun süredir iadesini istediği Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarından Orhan İnandı’nın kaybolduğu bildirildi. Orhan İnandı, Kırgızistan’da FETÖ bağlantılı okullarının kurucusu olarak biliniyor. Bişkek Oktyabr ilçe polis idaresi tarafından yapılan açıklamada, akrabalarının İnandı’nın kaybolduğuna ilişkin polise başvurduğu belirtildi. Sabah 04.00 sıralarında polis merkezinin çağrı merkezini arayarak evinin önünde İnandı’nın Lexus-470 model aracının kapısı açık halde bulduklarını aktarması üzerine olay yerine polis ekibinin gittiği ifade edildi.

REYHAN İNANDI: EŞİMİN CAN GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞE EDİYORUM

Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı ise yaptığı açıklamada yaşadıklarını anlattı.

Eşim Orhan İnandı, Maraş-Andırın doğumlu, 25 yıldır Kırgızistan’da ikamet eden bir öğretmendir.
Tüm hayatını eğitime adadı. Halen Sebat Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Kendisi aynı zamanda Kırgızistan vatandaşıdır. Orhan Bey dün (31 Mayıs 2021) 20.00 sıralarında evimize yakın bir kafede (Adriano Cafe) görüşmesi olduğunu söyleyerek evden ayrıldı. 21.02’de gönderdiğim mesajı gördü ama cevap vermedi. 22.10’da gönderdiğim sesli mesajımı gördü ama cevap vermedi. Daha sonra defalarca yaptığım aramalarıma cevap vermedi. Sonra arkadaşlarına haber verdim ve onların yardımıyla arabasını evimize 12- 7-8 km uzaklıkta Maldibayeva caddesinde, saat 03: 00’te park edilmiş arabaların arasında bulduk. Patlamış bir lastikle ve kapılar açık. Ceketi ve iki telefonu arabadaydı. Herhangi bir görgü tanığım olmamasına rağmen Türkiye’ye kaçırılıp götürülme riskinden şüpheleniyorum ve can güvenliğinden endişe ediyorum. Burada resmi makamlara haber verdik ve polis soruşturmaya başladı.”

GÖRGÜ TANIKLARI: BİR DAHA HABER ALAMADIK

Görgü tanıkları ise Orhan İnandı’nın kaçırılmasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Saat 21:30 sularında arabada kullanırken telefonuna gelen bir aramayı cevaplıyor. Bir süre sonra telefondaki kişiye arabada bir gariplik var, direksiyon bir tarafa çekiyor, herhalde lastik patladı ben sizi ararım deyip aracı durduruyor. Telefondaki arkadaşıda nasıl gideceksin gece vakti diyor, Orhan bey ofisten bir arkadaş yarın alır, ben buraya park ederim deyip araçtan iniyor. O andan itibaren artık Orhan beyden haber alamadık.”

Açıklamada, İnandı’nın konumunun belirsiz olduğu arama çalışmalarının başlatıldığı kaydedildi.

Orhan İnandı, Kırgızistan’da 1990’lı yıllarında FETÖ ile bağlantılı olduğu bilinen Sebat Kırgız-Türk okullarının kurucusu olarak biliniyor. Kırgızistan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sebat okullarının ismini Sapat olarak değiştirmiş, okulların genel müdürlüğüne bir Kırgız vatandaşı getirmişti. 1992 yılından itibaren Kırgızistan’da faaliyet gösteren söz konusu eğitim kurumu bünyesinde 16 liseyi, bir üniversiteyi, 5 orta okulu barındırıyor.

Haberler.com ve Kronos 34