Haberi paylaş

   Türkiye’nin uzun süredir iadesini istediği Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarından Orhan İnandı’nın Kırgızistan’da kaybolmasından ardından 2 gün geçti. Yandaşları ve Fetöcü gruplar Manas Havalimanı ve T.C Bişkek Büyükelçiliğinde ki eylemlerini devam ederek, medyada algı operasyonlarını sürdürüyorlar.

    Eylemler sırasında ‘’Haydut Devlet’’  ‘’İnandı’yı çıkarın’’ sloganları atılıyor. Toplanan eylemci gruba polisin bir müdahale etmemesi de tartışma yaratıyor.

   Büyükelçilik önündeki provakosyonda diplomatik araçların geçişine izin vermediler

   Büyükelçilik araçlarının binadan çıkışına Fetö mensubu eylemciler izin vermeyerek bagajlarının açılmasını talep ettiler bu sırada polisin hiç bir şekilde müdahale etmemesi  de kriz yarattı. 

   Türkiye Cumhuriyetini suçlayan Fetöcü eylemciler medya alanında organize olarak Kırgız-Türk ilişkilerine zarar verip Türkiye aleyhinde açıklamalar yapıyor. Kırgızistan’ta gerçekleşen bu olayda Batıdan gayri resmi olarak samanyoluhaber, Tr724TV ,Kronos ve Bold gibi  Türkiye’ye muhalefet medya kuruluşları Fetöcülere destek çıkarak sosyal medya mecralarından algı operasyonu yapıyor.

  Aynı şekilde bugün Kırgızistan parlemantosunda ki Fetö’nün siyasi ayağı milletvekilleri İçişleri Bakanlığına ve yetkililere Orhan İnandı’nın neden halen bulunmadığını sorarak tepki gösterdi.

Kırgız Liderin Türkiye’ye ziyareti bekleniyordu !

     Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un 8-10 Haziran tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Caparov’un ziyaret planını, Kırgızistan Kültür Bakanı Kairat İmanaliyev, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan ile görüşmesinde duyurmuştu. Bu olay üzerine Kırgız Lider Caprov Orhan İnandı’nın bulunması için kolluk kuvvetlerine özel bir emir vermişti. Resmi ziyaretin iptal edilip edilmemsi için ise bir açıklama yapılmadı.

   Orhan İnandı adlı Fetö mensubu 1995 yılında Fetullah Gülen cemaati mensupları ile Kırgızistan’a gelip yerleşerek burada Sapat(sebat) okullarının yönetici olarak kaldı. 2010 yılında Kırgız vatandaşlığına geçerek burada Türkiye hakkında algı operasyonlarına devam etti. Türkiye’nin uzun bir süredir Kırgızistan’dan iadesini istediği bir isimdi. Hatta T.C içişleri bakanlığı tarafından arananlar listesinde  olup başına ödül koyulmuştu.