Kırgızistan’da bu yıl 31 Ağustos Bağımsızlık Günü’ne ithaf edilen etkinlikler yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle online yapılacak.

31 Ağustos 2020’de Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un katılımıyla Ala Too Meydanı’nda Kırgız Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü münasebetiyle etkinlik düzenlenecek.

Ülkenin Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığına göre, mevcut epidemiyolojik durumu göz önüne alarak, etkinlik online olarak gerçekleştirilecek.

Seyirciler davet edilmeyecektir. Kitlesel etkinlikler ve halk festivalleri planlanmıyor, etkinlik ulusal TV kanallarında yayınlanacak.

Kırgızistan’ın Bağımsızlık Günü şerefine merkez meydanda saat 22:00’de havai fişek gösterisi yapılacak.

Kırgızistan Bağımsızlık Günü, Kırgızistan’daki başlıca resmi gündür. Her yıl 1991 yılında bağımsızlık ilanının yıldönümü olan 31 Ağustos’ta kutlanıyor.

Pandemiden önce nasıldı ?

31 Ağustos 1991’de Kırgızistan Cumhuriyeti Yüksek Konseyi, “Kırgızistan Cumhuriyeti Devlet Bağımsızlığı Bildirgesi” hakkında bir yasa kabul etmişti. Bundan dolayı Kırgız Cumhuriyeti bağımsız bir devlet ilan edildi. Kırgızistan, uluslararası hukuk ilkelerine ve halklar arasındaki işbirliğine resmen bağlı kaldı.

Her yıl binlerce seyircinin ve üst düzey politikacıların katıldığı Ala-Too Meydanı’nda kitlesel bir kültür etkinliği düzenleniyor. Devlet Başkanı, Başbakan, Yüksek Konsey Başkanı ve Bişkek Belediye Başkanının yanı sıra Yüksek Kurul’dan diğer politikacılar ve eski cumhurbaşkanları ve başbakanların huzurunda büyük kutlama yapılıyordu.

Normalde, Kırgız devletinin kurulmasına katkıda bulunan tarihi figürlerin teatral bir prologu gösterilir. Cumhurbaşkanı, genellikle Ulusal Renklerin (Kırgızistan Bayrağı) girişinden ve bir koro ve senfonik orkestra tarafından İstiklal Marşı seslendirilmesinden sonra hazır bulunanlara bir konuşma yapar. Bu etkinlik sırasında Kırgız pop yıldızları ve geleneksel dans toplulukları sahne alırdı.

Kaynak:Kabar Kg