Kırgızistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) rastlanan vatandaşların sayısının gün geçtikçe artmasıyla bağlı ve sağlık çalışanlarının kıtlığı nedeniyle ülkede tıp üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler de gönüllü olarak hastanelerde çalışmaya başladı. Hastalara yardım etmek ve doktorlara katkı sağlamak amacıyla başkent Bişkek’teki gözlemevlerinin birinde gönüllü olarak çalışan 21 yaşındaki Adinay Mırzabekova, 13 Temmuz’da zatürre nedeniyle hayatını kaybetti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, bugün 16 Temmuz’da merhum Adinay Mırzabekova’nın ailesini evinde ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Adinay’ın ailesini ziyaret eden Devlet Başkanı gönüllü öğrencinin ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi, Kur’an-ı Kerim okudu.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Adinay Mırzabekova’nın zamanımızın bir kahramanı olduğunu ve başkalarının sağlığı için hayatını feda eden cesur bir gönüllü olarak yurttaşların anısında kalacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı dün, 15 Temmuz’da Adinay Mırzabekova’ya gönüllü özverili çalışma ve Koronavirüs salgını ile mücadeleye katkı için (ölümünden sonra) Erdik (Kahramanlık madalyası verilmesiyle ilgili kararnameyi imzaladı.

Adinay Mırzabekova Kimdir ?

Kırgız Devlet Tıp Akademisi’nin 5. sınıf öğrencisi Adinay Mırzabekova 11 gün boyunca başkentteki hastanelerin birinde gönüllü olarak çalıştı ve hastalara yardım etti. Sağlık Bakanlığı’na göre, 21 yaşındaki Adinay 13 Temmuz’da 19:45’te aniden hastalandı, kasılmalar yaşamaya başladı. Kardiyopulmoner resüsitasyona başlandı, 40 dakikalık resüsitasyonun ardından hasta 20:45’te hayatını kaybetti. Meslektaşlarına göre, Adinay Mırzabekova daha önce kendini kötü hissettiği gerekçesiyle şikayet etmemişti. Otopsi yapıldı. Ön verilere göre, ölüm nedeni bilateral pnömoni. yani Zatürre Son teşhis, yine adli tıp araştırmalarından sonra duyurulacak.

Kaynak: Kabar KG