Dünya’da etkisini gösteren Koronavirüsü sebebiyle üniversiteler online ders sistemine geçti. Türkiye’de YÖK kararı ile tüm Üniversiteler bu bahar (2019-2020) dönemi online ders sistemine geçti. Aynı şekilde Kazakistan’da Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencileri ülkelerine gönderildi. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi özel statüye sahip iki ülke ortak üniversitesi olarak iki ülkenin kararı çerçevesinde 8 Nisan’a kadar Online ders sistemi geçerli  denilerek genelge yayınlandı. Kırgızistan Devleti  ise ülke çapında  15 Nisan’a kadar OHAL ilan etti. OHAL çerçevesinde Türkiye Kırgızistan arasındaki uçuşlar durdurulduğu  ve Manas Üniversitesinin bahar dönemi boyunca tam olarak net bilgi yayınlanmadığından dolayı Türk öğrencilerin Kırgızistan’da kaldıkları ver Türkiye’ye dönme süresini geçtikleri belirtiliyor.

Manas Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan açıklamada evlerde ve yurtlarda yaşayan Türk öğrencilerin her türlü ihtiyacı karşılandığı banka hesaplarına bir miktar para yatırıldığı, OHAL kapsamında yemekhanenin ve Restorantların kapalı olmasından dolayı yurtta yaşayan öğrencilere sabah ve akşam kumanya verildiği , 7/24 çalışan sağlık ocağının hizmet verdiği, Türk öğrencilerin tüm  talepleri alındığı ve yardımcı olmak için tüm idari kurumların seferber olduğu açıklanmıştır.

T.C Bişkek Büyükelçiliğinin Sosyal Medya hesabından 3 Nisan kamuoyu mesajında ise Bişkek Büyükelçiliğin Kırgızistan’da yaşayan Türk vatandaşlarına ve öğrencilerine her saniye hizmet verildiği, Türk öğrencilerinin Türkiye’ye Uçakla dönme taleplerini Ankara’ya iletildiği fakat şu anlık bir resmi bilgi gelmediği belirtmiştir. Türk öğrencilerin daima yanında olunduğu Manas Üniversitesi ile eşgüdüm sorunlara çözüm bulunduğu belirtilmiştir.

Manas Üniversitesi’nde okuyan Türk öğrenciler Sosyal Medya hesaplarından Türkiye’ye dönme taleplerini belirterek seslerini duyurmaya çalışıyorlar  Manas Üniversitesi’nin ise bir an önce öğrencilere online ders konusunda kesin bir bilgi vermesini talep ediyorlar. Ekonomik olarak zorlandığı belirtilen Türk öğrencilerin belirsizlik yüzünden Sosyal Medya’dan seslerini duyurmaya çalışıyor  bunun yanı sıra Türk öğrencilerin  AVAAZ.ORG sivil toplum kuruluşu web sitesi üzerinden Dış İşleri Bakanlığına dikkatine sunulmak üzere imza topladığı belirtildi.

AMG