T.C Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, bir teşekkür mesajı yayınladı.

Prof. Dr. Alpaslan Ceylan mesajında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 10.08.2020 tarihli toplantısında alınan kararla KırgızistanManas Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanarak, Kırgızistan kardeş ülkemize hizmet edecek olmanın sevincini ve mutluluğunu yaşamaktayım. Bilindiği üzere Manas Üniversitesi, 30 Eylül 1995’te tarihinde İzmir’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgızistan Cumhuriyeti hükümeti arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek şehrinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi kurulmasına dair anlaşma” nınher iki ülke yetkili makamlarınca onaylanmasına müteakip 1997-1998 öğretim yılında öğretime başlamıştır. 4 yıllık görevim süresince ilk ve kararlı hedefimiz üniversitemizi fiziksel gelişimi, akademik yapılanması ve eğitim-öğretim anlayışıyla kısa zamanda Kırgızistan üniversiteler arasında iyi bir konuma getirmektir.’

Ceylan mesajına şöyle devam etti. “Üniversiteye 3 ana kaynaktan öğrenci kabul edilmektedir. Bu kaynaklar, Kırgızistan, Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri ile Akraba Topluluklar başta olmak üzere diğer ülkelerdir. Bu bağlamda, yaklaşık 22 yıllık bir üniversite olmasına rağmen Türkiye ve Kırgızistan’daki devlet üniversiteleri ile aynı statüde özerk bir üniversitedir. İmkânlar itibariyle iyi bir düzeyde olan üniversitemiz dünya üniversiteleri standartlarına yaklaşması ve gerekse modern eğitim ve öğretim anlayışıyla müfredatlar oluşturmasıyla kısa zamanda çok mesafeler kat edecek ve gelecekte çok daha iyi yerlerde olacağına olan inancım tamdır.” İfadesini kullandı.

Ceylan son olarak şu ifadeleri kullandı: “Üniversitemizin rektörlüğüne atanmam konusunda verilen bu kararın hem ülkemize hem kardeş ülkemize hem de üniversitemize hayırlı olmasını dilerken, bu göreve layık görüp teveccühlerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Kırgızistan Başkanı Sayın SooronbayCeenbekov’a, Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Prof. Dr.Fahrettin Altun Beyefendi’ye ve desteğini eksik etmeyen herkese teşekkür eder, şükranlarımı arz ederim.” dedi.

Alparslan Ceylan Kimdir?

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan yerel ve ulusal birçok önemli çalışmaya imza atmıştır. Ceylan, yaptığı çalışmalarla, yazdığı eserlerle Türk tarihi konusunda, çağlara ışık tutmaya devam ediyor.

1959 yılında Erzurum’da doğdu. İlk ve Orta öğrenim tahsilini Erzurum’da tamamladıktan sonra 1979 yılında yükseköğretimine Erzurum Kazım Karabekir Yüksek Öğretmen Okulu Tarih Bölümünde başlamıştır. Daha sonra Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde yükseköğretimine devam etmiştir. 1989 yılında aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamıştır. 1991 yılında “M.Ö. II. Binde Devletlerarası Anlaşmalar” adlı teziyle yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 1991 yılında başladığı “Eski Anadolu’da Devletler Arası İlişkiler, Antlaşmalar (II. ve I. Binde)” adlı doktora tezini 1994 yılında tamamlamıştır. 1995 yılında Yardımcı Doçent, 2002 yılında Doçent olmuştur. Türkiye’de ve Orta Asya’da bilimsel çalışmalara devam ederek 2009 yılında da Profesörlüğe atanmıştır. 2013-2016 yılları arasında Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanlığı olarak görevini yürüttü.

Ceylan, Eskiçağ Tarihi, Türk Kültürü, Tarihi Coğrafya ve Strateji uzmanıdır. Özellikle son 25 yıllık süre içerisinde Doğu Anadolu, Kuzeydoğu Anadolu, Kafkaslar ve Orta Asya İlk Çağ Tarihine yönelik uluslararası bilimsel yüzey araştırmaları, kazılar ve projeler gerçekleştirdi. Ceylan bu kapsamda;

-Azerbaycan

-Moğolistan

-Gürcistan

-Rusya

-İran

-Kazakistan

-Kırgızistan

-Özbekistan

-Tacikistan

-Nahcivan

-Türkmenistan’da Türk Kültürü ve Tarihi ile ilgili bilimsel projeler yürüttü.

Bu projeler dışında;

-Arnavutluk

Fransa

Hindistan

Suriye’de araştırma ve incelemelerde bulundu.

Doğu Anadolu Bölgesine yönelik birçok kitap ve makale çalışması bulunan Ceylan 30 yüksek lisans ve doktora tez danışmanlığı yürüttü. Halen yürütmekte olduğu 7 doktora ve 6 yüksek lisans tez çalışması bulunmaktadır. 300’ü aşkın konferans ve panele katılan Ceylan’ın birçok bilimsel dernek ve organizasyonda üyeliği bulunmaktadır. Bilimsel çalışmalarının yanı sıra 1999 yılından itibaren merkezi Erzurum’da bulunan Güneş Kültür ve Sanat Vakfı’nın Genel Başkanlık görevini sürdürmektedir.

BELGESEL

  • Karlı Dağların Sırrı, Servet SOMUNCUOĞLU ile birlikte (TRT yılın en iyi belgesel ödülü), 2008.

TELEVİZYON PROGRAMLARI

  • TRT başta olmak üzere çeşitli ülkelerin farklı radyo ve televizyon programlarında 250’nin üzerinde canlı yayın ve röportajlar yapılmıştır.

KONFERANSLAR

  • Ceylan, 10 ülkede ve Türkiye’nin birçok ilinde, üniversitesinde Eskiçağ Tarihi, Türk Kültürü, Tarihi Coğrafya, Strateji ve uzmanlık alanı ile ilgili Doğu Anadolu, Kuzeydoğu Anadolu, Kafkaslar ve Orta Asya İlk Çağ Tarihine yönelik 300’ü aşkın konferans vermiştir. Bu etkinlikler dışında TRT başta olmak üzere çok sayıda radyo ve gazetede birçok konuşma yapmıştır.