Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vekili Sadır Caparov, bugün 7 Kasım, Tarih ve Ataları Anma Günleri ile ilgili olarak Ulusal Tarih ve Anıt Kompleksi “Ata-Beyit” i ziyaret etti. Ziyaret sırasında 5 Ekim Milletvekili seçimlerinin iptali ile sonuçlanan olaylarda istifa eden ve Şu an ki Cumhurbaşkanı Japarov’un da belirttiği istifa etmesi gerek denilen Eski Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekoov’un da aynı karede poz vermeleri dikkat çekti.

Etkinliğe Meclis Başkanı Talant Mamytov, Anayasa Başkanı Gulbara Kalieva, eski Cumhurbaşkanları Roza Otunbaeva ve Sooronbai Jeenbekov, Genelkurmay Başkanı Taalaibek Omuraliev de katıldı.

Katılımcılar, 1916 olaylarının kurbanlarının siyasi baskı kurbanlarının anısına, yazar Cengiz Aytmatov’un mezarına ve Nisan 2010 devriminin kahramanlarının anısına çiçekler koyuldu ve Kuran okundu.

Kırgızistan’da 1920-1950 yıllarında siyasi baskı kurbanı olan yaklaşık 40 bin kişinin cesedinin hala bilinmediğini hatırlatıldı

Sadyr Japarov, Chon-Tash köyü yakınlarında gömüşmüş 138 kişinin gizli ve toplu gömülmesini kamuya duyuran arkeolog Mikhail Moskalev’in kahramanlığına dikkat çekti.

Japarov Modern Kırgızistan’ın yakın tarihinde halk ayaklanmaları sonucunda gücün üç kez değiştiğini belitti. Japarov, 5 Ekim 2020 olaylarının nedenlerini halkın yolsuzluğa direnişi olarak vurguladı. 

Japarov  Halkın refahını ve ülke ekonomisini iyileştirmek için kendi çabalarımıza güvenmemiz gerektiğini vurguladı.

Anma etkinliği Tarih ve Anıt Müzesi’nde sona erdi.

Kaynak KABAR KG