Kırgızistan ve Türkiye arasında anlaşmalar ve birbirini tanıma süreci Sovyet’ten ayrılan 1991 yılında bağımsızlığını kazanan Kırgızistan Devletini ilk tanıyan ülke olarak başladı. Hatta T.C Bişkek Büyükelçiliği makam araçlarının plakaları 1 numara ile başlar ilk tanıyan ülke olduğu içindir.

Kırgızistan ve Türkiye arasında dostluğun ebedi olması Türk okulların Kırgızistan’da kurulması ile başlar. 1995 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi kurularak ilk akademik ve Türkiye öncülüğünde uluslararası üniversite kurulmuş olur. Halen faaliyet gösteren Manas Üniversitesi 25 yılını doldurdu. İki ülkenin kurmuş olduğu özel statülü Devlet Üniversitesi olarak hizmet etmektedir. Daha detaylı araştırmanız için Manas Üniversitesi web sitesi linkini aşağıdan ulaşabilirsiniz.

LİNK http://manas.edu.kg/

Yine aynı şekilde T. C Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve orta dereceli okullar, Kırgız-Türk Anadolu Lisesi ve Kırgız-Türk Anadolu Kız Lisesi de Başkent Bişkek’te hizmet veriyorlar. Bişkek Büyükelçiliği eğitim müşavirliğine bağlı olarak eğitim veren Liseler Türkiye tarafından masrafları maddi olarak karşılanmaktadır ve bütçe çıkarılmaktadır. Manas Üniversitesi’de aynı şekilde tüm bütçesi Türkiye tarafından karşılanmaktadır. Manas Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan bir de ilk okul bulunmaktadır. Yine MEB e bağlı olarak hizmet vermektedir. Türkiye’den alanında başarılı öğretmenler MEB tarafından görevlendirilerek Kırgızistan’a gönderilirler. Yine aynı şekilde Kampüsün içerisinde çok cüzi fiyatta Türkçe kurs veren TTÖMER kurumu bulunmaktadır. Bu kurum da Bişkek Büyükelçiliği eğitim müşavirliğine bağlı hizmet vermektedir.

Neden Türk okulları ?

Belirttiğimiz gibi Manas Üniversitesi ve kampüsünde yer alan eğitim kurumları ile tam bir bilim merkezi olmuş içinde yer alan Türkçe kurs veren TTÖMER kurumu MEB Liseleri ve ilk okulları ile Kırgız Türk gençliği bilim köprüsünde birleşiyor. Ekonomik ve Bilimsel olarak Türkiye’nin Kırgızistan’a yine Kırgızistan’ın Türkiye’ye katkısı çok büyük. Peki Türk okulları neden tercih ediliyor. Öncelikle Manas Üniversitesinden örnek verirsek 1. ”ücretsiz eğitim” Manas Üniversitesi Kırgızistan’da ilk defa ücretsiz eğitim veren kurum olmuş normalde tüm Üniversiteler ücretli eğitim veriyor. 2. ”Dil” ,Türkçe Orta Asya da Rusça’dan sonra tercih edilen 2. dil hatta Kırgızistan’da Türkçe konuşarak anlaşabilir miyiz diye bir video hazırlanmış linkten ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de eğitim görme ve çalışma fırsatı Manas Üniversitesi’n den geçiyor . 3. ”kanıtlanan başarı” Manas Üniversitesi bilimsel çalışmaları ve kampüs hayatı yenilikçi fikirleri ile Orta Asya Üniversiteler arasında sıralamaya giren bir üniversite yine Türkiye’de de son 5 yıl adını çok duyurmaya başladı. Türk öğrencilerde ÖSYM sınavı ile tercih edebiliyorlar. Türk Dünyası anlayışını benimseyen bir okulda diyebiliriz. Sovyetler Birliğinden yeni ayrılan soydaş bir ülkenin Türkiye ile bağlarını genişletmesi biraz zaman almış bu sebeple de Rusya’nın Sosyo ekonomisi kültürü, yaşam biçimi, Kırgız halkını da etkileyerek kendi soydaşlarını tanımalarına engel olmuş. Fakat bu süreç işte tam burada bu bilim merkezleri ve Türk okulları ile çözülmüş ve çözülmeye devam ediyor. Türk okulları Kırgız ve Türk gençlerinin ortak geleceği için hizmet vermeye birbirini tanımasına kardeşlik bağlarının gelişmesine ortak bilimsel çalışmalara yön vererek yoluna devam ediyor.

FETÖ OKULLARI VE SİYASETİ

Fetö terör örgütü Kırgızistan Sovyet Birliğinden ayrılır ayrılmaz Gülen talimatı ile Kırgızistan’a Issık bölgesinde okul açmaya karar verir kısa zamanda Türkiye’nin Devlet okuluymuş gibi paralı yatılı bir şekilde 1992’de eğitim hayatına başlıyor.FETÖ bağlantılı eğitim kurumlarının ilk okulu Bişkek’teki erkek lisesi oldu. Yeni bağımsız ülkenin yaşadığı sıkıntıları ve Kırgız halkının Türkiye’ye olan yakınlığını kullanan FETÖ, ülke genelinde hızla yayıldı. Yedi bölgede okullar ve yurtlar açarak faaliyetlerini sürdüren Sebat Uluslararası Eğitim Kurumlarının bünyesinde bugün, 9 ilk ve ortaokul, 16 lise, Silk Road ve Cambridge adı altında iki uluslararası okul ile Uluslararası Atatürk Alatoo Üniversitesi bulunuyor. Bu derece hızlı yayılması kesinlikle ekonomik şu anda baktığımızda Bu okullardan mezun olanlar milletvekilleri İş adamları ünlü kişiler bu kişiler birbirine örgüt çerçevesinde yardımcı olarak birbirini koruyor bu da çoğu gelişimin ve Devlet otoritesinde yer almanın cevabını veriyor. Başarılı öğrencilere “ücretsiz eğitim” verdiği algısını güçlü tutmaya çalışan Sebat Eğitim Kurumlarının Kırgızistan’da 100 milyon doları aşkın mal varlığının olduğu vurgulanıyor. Bu kurumlarda yerli ve yabancı yaklaşık bin kişi çalışıyor.Son üç yıl içinde Türkiye’nin Kırgızistan’dan FETÖ’ye karşı tedbir almasını istemesiyle FETÖ, şirketlerinin yetkilerini kağıt üzerinde Türk vatandaşlarından alıp yine kendine sadık Kırgız vatandaşlarının üzerine geçirdi. Sadece isim değişikliği ile Fetö okul yapmaya devam ediyor. Hatta bazı duyumlara göre Amerikan Elçiliği yabancı isim taşıyan Fetö okullarına destek çıktığı vurgulanıyor. Batı kaynaklı destek alması şaşıracak bir olay olmadığı belli. Manas Ünviersitesi yeni kapısının bulunduğu Bişkek çevre yolu magistralin hemen önünde ABD büyükelçiliği ve biraz ilerde aynı yolda Fetö okulun Cambridge isimli okulu bulunuyor. Bunların hiç biri tesadüf değil Fetö bilim adı altında gençlerin beynini yıkarayak kula kulluk etmeye teşvik ediyor hatta Türkiye MEB VE YÖK okullarını karalamaya çalıştığı da aşikar. Fakat Manas Üniversitesi ve MEB okulları bu tuzaklara düşmeyerek eğitim ile ortak bir vizyon köprü olma yolunda devam ediyor.

Bir yandan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin okulları bir yandan Fetö Terör örgütünün paran varsa gel bizden ol dediği eğitim kurumları bu çatışma Kırgız halkının özverili sağduyusu ile sonlanmaya yaklaştığı görülüyor. Örgütün sağlanan bütçesi ve okulların geleceği bitmek üzere Türkiye siyasi her hamlesinde okulların tümüyle kapanması ve artarnatif Türkiye’ye bağlı okulların açılması için çabalıyor. Maarif vakfı da son görüşmeler arasında.

Geçen aylarda “FETÖ okulları mankurt fabrikası” başlığıyla bir makale yayımlayan Maydan gazetesi, örgütün büyük gelir elde etmek ve kendi imparatorluğunu genişletmek için eğitimi maske olarak kullandığına dikkati çekti.