Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ceenbekov, ülkenin başkenti Bişkek’te olağanüstü hal ilan edilmesine ilişkin kararnameye imza attı.

Dolayısıyla, şiddet içeren mevcut durum ve kitlesel ayaklanmalardan kaynaklanan yaşam ve sağlık tehdidi ile bağlantılı olarak, Kırgız Cumhuriyeti Anayasası 64. maddesinin 9. bölümünün 2. fıkrası ve anayasanın 3., 4., 7., 8. maddeleri uyarınca, Kırgız Cumhuriyeti “Olağanüstü Hal” Yasası, yalnızca vatandaşların yaşam ve sağlığının korunmasını, güvenliklerini sağlamak ve sosyo-politik durumu hızlı bir şekilde istikrara kavuşturmak, Bişkek kentinde asayiş sağlamak için kararlaştırılmıştır:

Kırgız Cumhuriyeti’nin Bişkek şehrinde 9 Ekim 2020 saat 20.00 – 21 Ekim 2020 saat 08.00 arasında olağanüstü hal ilan edildi.

Kararnameye göre, Kırgız Cumhuriyeti İçişleri Bakan Yardımcısı Almazbek Orozaliyev Kırgız Cumhuriyeti’nin Bişkek şehrinin (bundan sonra Komutan olarak anılacaktır) olağanüstü hal süresi için komutanlığına atandı.

Olağanüstü halin sağlanması için Kırgız Cumhuriyeti’nin Bişkek şehrininde komutanlık kuruldu.

Bu Kararname imzalandığı andan itibaren yürürlüğe girer.

Kaynak Kabar Kg