Haberi paylaş

Kırgızistan yapımı “Kurt ile İnsan” animasyon filmi, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı Sinematografi Dairesi’nin desteğiyle çekildi. Kırgız hikayeciliğinin kurucusu Kasımali Bayalinov’un hikayelerinden derlenen yapım, Kırgız Türkçesi’nde hazırlandı.

Kırgızistan’da her geçen gün tarihi olaylar ve kültürel öğeler sinema sektöründe daha görünür hale geliyor. Animasyon ve çizgi filmler, bu sektörde önemli bir yer tutuyor. Ülkenin kendi inançları, örf adet ve gelenekleri doğrultusunda kitapların yanı sıra sinema ve çizgi filmler de çekilmeye devam ediyor.

KIRGIZİSTAN YAPIMI “KURT İLE İNSAN” ÇİZGİ FİLMİ YAYIMLANDI

Kırgızistan’ın devlet kanalında çocuklar ve aileler için her gün yayımlanan “Keremet köç (Harika göç)” çizgi filmi sadece Türkiye’de değil diğer soydaş ülkelerin de dikkatini üzerine çekmişti. Bunun dışında “Aydagı kız (Aydaki kız)”, “Sandardın çatagı (Sayıların çatışması)” ve bir çok çizgi film çekilmişti. Bu filmlerin son örneği, “Kurt ile İnsan” adlı animasyon çizgi filmi oldu. Yapımın dili Kırgız Türkçesi’ndeyken, filmin yönetmen koltuğunda Nurbek Cumakaliyev yer aldı. Ayrıca, ünlü Kırgız hikayecilerinden yazar Kasımalı Bayalinov’un hikayelerinden yararlanıldı.

QHA