Haberi paylaş

Kırgızistan Başbakanı Ulukbek Maripov, ve Kazakistan Başbakanı Askar Mamin Kırgız-Kazak sınırındaki “Ak-Jol-Avtozhol” (ak Jol) – “Kordai ” kontrol noktalarının açılış törenine katıldı. 

Kırgız Başbakan konuşmasında, kontrol noktalarının yeniden inşası ve modernizasyonunun temel amacının Kırgız-Kazak sınırını geçen insanlar için elverişli koşullar yaratmak olduğunu kaydetti.

“Ülkenin ilk izlenimleri sınırda başlar” dedi. Bu nedenle, yeni açılan kontrol noktaları uluslararası standartları tam olarak karşılar ve modern ekipmanlarla donatılmıştır. Pasaport kontrol kabinlerinin sayısı artırılarak vatandaşların sınırı geçme süreleri kısalacak. Kontrol noktalarının açılması, iki ülkenin transit potansiyelini güçlendirerek ihracat ve ithalatı artırma amaçlı stratejik görevleri çözme yolunda atılmış bir adımdır. “

Buna karşılık, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin iki kardeş cumhuriyetin ekonomisi için kontrol noktaları açmanın önemini vurguladı.

Ak-Jol kontrol noktasının yeniden inşası ve modernizasyonu 2020’de başladı. Projenin toplam tahmini maliyeti 342,3 milyon somdur.

Yeniden yapılanmadan sonra kontrol noktasının kapasitesi 2,5 kat artacaktır.

Kabar Kg