Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat’ın önderliğinde Türkiye Kırgızistan İşadamları Kültür, Dayanışma ve Dostluk Derneği (TÜKİD) üyeleri, Kırgızistan’ın yeni Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev ile bir araya geldi. TÜKİD ev sahipliğinde düzenlenen görüşmede, bir konuşma yapan Büyükelçi Cengiz Kamil Fırat bu kurumun ilk kez açılışının gerçekleştiğini duyurdu ve Kırgızistan’la Türkiye arasında köprü rolünü oynayacağını söyledi. Toplantının amacına değinen Büyükelçi, Kırgızistan’ın yeni Dışişleri Bakanı ile sıcak bir ortamda tanışmak ve iş adamlarının karşılaştığı sorun ve taleplerin dile getirilmesinin fayda sağlayacağını belirtti.

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev, İzmir’de meydana gelen depremde can kayıpları nedeniyle Türk halkına başsağlığı dileyerek, “Telafisi mümkün olmayan kaybın acısını paylaşıyorum. Vefat edenlerin yakınlarına kalpten taziyelerimi iletiyorum ve depremde yaralananlara acil şifalar diliyorum. Güzel İzmir’imize hızlı bir iyileşme temenni ederim.” ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine 9-11 Kasım’da Türkiye’de temaslarda bulunacağını belirten Kazakbayev, iki kardeş ülke arasındaki münasebetlerin her alanda geliştiğini söyledi.

Kırgızistan’da bir ay önce yaşanan olayların ardından siyasi iktidarın değiştiğine değinen Kazakbayev, “Maalesef malum olayların ardından Türk yatırımcılar da zarar gördü. Biz Bakanlık olarak böyle son derece olumsuz olayları kınıyoruz. Bu konular, Adalet ve İçişleri Bakanlığına aktarıldı.” diye konuştu. Kazakbayev, “Kırgızistan ve Türkiye sadece stratejik ortaklıktan öte kardeş ülkelerdir. Tüm sorunları çözmek için yeterli imkanımız var. İnşallah, büyük Türkiye ile birlikte dünyada önde giden devletlerin safında yer alacağız.” Dışişleri Bakanı daha sonra Türk iş adamlarının sorun ve taleplerini dinledi, Türk girişimcilere Kırgızistan’da ticaret ve yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Kaynak: Golden Brıdge news