Kazakistan ve Türkiye koronavirüsle mücadelede enfeksiyonun tedavisi için ilaç üretecek.

Başbakan Yardımcısı Yerali Tugjanov ve Sağlık Bakanı Aleksey Tsoy koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin tecrübesini görmek ve işbirliği imkanlarını görüşmek üzere Manisa ve Ankara şehirlerine çalışma ziyaretinde bulundu. Manisa şehir hastanesinde incelemelerde bulunan Kazak heyet burada bir tıbbi tesisin COVID-19 koşullarında işleyişini, sosyal mesafenin formatı, sıhhi ve epidemiyolojik rejime uygunluğu ve tıbbi kuruluşların etkili yönetimi konusunda meslektaşlarıyla bilgi alışverişinde bulundu. Ayrıca Kazak heyeti, tıbbi ve teknolojik süreçlerin otomasyonu, dezenfeksiyon ve sterilizasyon departmanının çalışmaları, radyasyon teşhisi ve diğer konuları inceledi.

Heyet Türkiye’nin bilim ve tıp camiası ile Kazakistan’da koronavirüs enfeksiyonunun tedavisine yönelik ilaçların üretimi, yapay akciğer ventilasyon cihazlarının üretiminin yerelleştirilmesi konularını ele aldı ve COVID-19 tedavisi ve teşhisi alanında bilimsel ve pratik bilgi alışverişinde bulundu. Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesi ve karantinadan çıkma konusundaki deneyimlerini ele alan heyet koronavirüs enfeksiyonunun tedavisi için ortak ilaç ve solunum cihazı üretimi konusunda anlaşmaya vardı.

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşen heyet, hastanelerde bakım sağlamaya yönelik mekanizmaları, tesislerde hasta vatandaşların kabulü ve karantinadan çıkma konusunda deneyim alışverişinde bulundu. Heyet bakana, Türkiye’nin Kazakistan’a gönderdiği insani yardımlardan dolayı teşekkür etti ve işbirliğine her zaman hazır olduklarını bildirdi.

Kaynak: Kazakistan Kz.