Haberi paylaş

Ekonomi ve Barış Enstitüsü, 2021 için ülkelerin barışçıllık sıralamasını yayınladı .

163 Devleti barışçıllık açısından sıralayan Enstitünün 15. baskısı. Bu rapor, barıştaki eğilimlerin, ekonomik değerinin ve barışçıl toplumlar için veriye dayalı yolların bugüne kadarki en kapsamlı analizini sunuyor.

Bu yılın sonuçları, ortalama küresel barışçıllık seviyesinin %0,07 oranında kötüleştiğini gösteriyor. Bu, 87 ülkede iyileşme ve 73 ülkede kötüleşme ile son on üç yılda barışçıllığın dokuzuncu bozulmasıdır.

Bu yıl İzlanda reytingin zirvesine çıktı. 2008’den beri dünyanın en barışçıl ülkesi olmaya devam ediyor. Buna Yeni Zelanda, Danimarka, Portekiz ve Slovenya katılıyor. Afganistan, üst üste dördüncü kez dünyanın en az barışçıl ülkesi olurken, onu Yemen, Suriye, Güney Sudan ve Irak takip ediyor. Yemen dışındaki tüm ülkeler en az 2015’ten bu yana en az barışçıl olan ilk beş ülke arasında yer alırken, Afganistan 2010’dan bu yana en az barışçıl olan ilk üç ülke arasında yer alıyor.

Orta Asya ülkeleri arasında Kazakistan 67., Kırgızistan 76., Özbekistan 90., Tacikistan 97. ve Türkmenistan 109. sırada yer alıyor.