Haberi paylaş

Kazakistan bağımsızlığının 30. Yıldönümünde genel af ilan etti.

Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev’in 29 ekimde yaptığı konuşmada ülkenin bağımsızlığının 30.yıldönümünde ilan edeceği aftan kimlerin yararlanacağı belli oldu.

Ülkenin tanınmış ceza avukatı Ayman Umarova’nın zakon kz’e yaptığı açıklamaya göre affın orta ve küçük dereceli suçları kapsayacağını kaydetti.

Genel olarak çıkarılan afların terör suçları,cinsel taciz,kişilere karşı işlenen cinayet ve yaralama gibi suçları kapsamadığını hatırlatan Umarova, bu afla birlikte Cumhurbaşkanı Tokayev’in yolsuzlukla ve rüşvetle mücadelede mahkum edilenlere son bir şans verebileceği aksi halde yolsuzluk ve rüşvetle mücadelede cezaların giderek ağırlaştığını bildirdi.

İlan edilecek affın kapsamı ve nasıl olacağı hakkında daha kesin bir bilginin olmadığını kaydeden Umarova, bundan önceki afların küçük ve orta dereceli suçları kapsadığı ve bu yüzden de ‘Altın Af’ olarak adlandırıldığını söyledi.

Bu afta ayrıca bazı hükümlülerin hapis sürelerinin de kısaltılabileceğini ifade eden Umarova, af yürürlüğe girdikten sonra altı ay içerisinde kapsadığı herkesin serbest bırakılması gerektiğini, mahkeme sürecinde olan davalarında sonucunu beklemeden bu aftan yararlanabileceğini bildirdi.

-Suç oranlarının af ile alakası yok

Aftan sonra ülkede suç oranlarında bir artış beklentisinin yanlış olduğuna dikkat çeken Umarova, suç işleme faktörlerinin başında ekonomik etkenlerin geldiğini, insanların yoksulluktan ve çaresizlikten hırsızlık yaptığını ve hapse düştüğünü ifade etti. Kazakistan’da suç ların genellikle ekonomik sorunlar, düşük gelir ve ikamet sorunu gibi meselelerden meydana geldiğini hatırlatan Umarova, yaşam standartlarının düşük olduğu ülkede suç oranlarınında yüksek olduğunu kaydetti.

2016 yılında bağımsızlığın 25. yıldönümünde çıkarılan aftan 1500 kişi yararlandı ve 20bin kişinin cezasında indirime gidildi.

Kaynak: Kazakistan Kz