T.C Bişkek Büyükelçiliği Kırgızistan’da (Covid-19) Koronavirüs kapsamında insani yardımlarına  devam ediyor

Bişkek’te bulunan yapımı 2017 tamamlanan Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi COVİD-19 Koronavirüs mücadelesi kapsamında Kırgız Sağlık Bakanlığına devredildi. Aynı şekilde Tika tarafından onarılan Batken Bölge Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar bölümü binası da COVİD-19 enfeksiyonu ile mücadele için kullanılıyor. DEİK Türk-Kırgız İş Konseyi ile de yapılan anlaşmada Kırgızistan’a Sağlık malzemesi yardımı yapılacak.

Türk Vatandaşlarının yanındayız

T.C Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat’ın öncülüğünde Kırgızistan’da  bulunan Türk iş adamlarına mesaj ileterek, Virüs ile mücadele kapsamında sokaklarda çalışan devlet memurlarına, sağlık çalışanlarına, İhtiyaç sahibi evlere , asker ve polise kumanya ve gıda yardımı  yapmaya başladı. Bunun yanı Bişkek Büyükelçiliği Manas Üniversitesi yurtlarında  kalan Türk öğrencilere Üniversite Rektörlüğü ile eşgüdüm olarak başlattığı çalışmalarla, Manas Üniversitesi öğrencilere her gün kumanya yardımı yaparak. Her öğrencinin banka hesaplarına 2100 som (190 TL) para yardımı yaptı.

Koronavirus sebebi ile uygulanan tedbirlerde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız otelde kalabiliyor

    T.C Bişkek Büyükelçiliğinin yardım kampanyasına duyarlı Türk İşadamları  kendi vatandaşlarına Virüs ile mücadele kapsamında kolaylık sağlıyor. Bişkek’te bulunan Techno Capsul otel işletmesi tarafından sunulan hizmette bu süreçte zorluk çeken ihtiyaç sahibi Türk vatandaşlar Bişkek Büyükelçiliğine başvuru yaparak otelde ücretsiz bir şekilde  kalabiliyorlar.

AMGNEWS