Haberi paylaş

Rusya, Google ve Apple ile yaşadığı gerginliği sonunda çözdü. Baskılara dayanamayan her iki şirket de geri adım attı.

Akıllı telefonlar, hayatımızın oldukça önemli bir parçası. Bugünlerde pek çok işimizi bu cihazlarla hallediyoruz. Yavaş yavaş buna seçimler gibi önemli meseleler de dahil oluyor. Ancak bu durum bazı sorunlara neden olabiliyor. Son olarak RusyaApple ve Google ile yaşadığı sorun ile gündem geldi.

Kısa süre önce ülkedeki muhalefet liderlerinden biri tarafından geliştirilen uygulama, Kremlin ve teknoloji devleri arasında gerginliğe neden oldu. Google ve Apple‘ı açıkça tehdit eden Rusya, “Navalny” isimli uygulama App Store ve Play Store‘dan kaldırılmazsa bunu iç işlerine müdahale olarak sayacağını açıkladı.

Google ve Apple, Navalny isimi uygulamayı mağazalarından kaldırdı

Olay geçtiğimiz günlerde Rusya’daki muhaliflerin lideri Aleksey Navalni’nin ekibiyle bir uygulama geliştirmesiyle başladı. Muhalefet liderinin adını alan Navalni isimli uygulama, 17 Eylül Cuma günü yapılan oylamada kullanılmak amacıyla düşünüldü. Uygulamanın temel amacı seçmen arasında iletişim oluşturmak ve Vladimir Putin’in Birleşik Rusya Partisi’nin destek verdiği bağımsız adayların seçilmesini engellemek için bölgedeki en güçlü ikinci adayı belirlemekti.

Ancak Kremlin‘in tepkisi oldukça sert oldu. Kısa süre önce RusyaApple ve Google‘ın uygulamayı mağazalarından kaldırmasını talep etti. Yapılan duyuruda bunu reddetmenin parlamento seçimlerine müdahale olarak değerlendirileceğinin ise altını çizdi.

Son olarak dün bir açıklama yapan Kremlin Sözcüsü, iki şirketin de genel müdürleri ile iletişim halinde olduklarını açıkladı. Görüşmeler sonuç vermiş olacak ki seçimlerin başladığı bugün Google ve Apple‘dan hamle geldi. Her iki teknoloji devi de mağazalarından Navalny isimli uygulamayı kaldırdı. Böylelikle Rusya ile aralarındaki sorun da çözülmüş oldu. Yine de bu hamleden sonra ülkedeki kullanıcıların tepkisi ne olacak merak konusu.

Shiftdelete.net