Hali hazırda Kırgızistan ki bazı parti liderleri ve destekçileri 4 ekim milletvekili seçimlerinin sonucuna itiraz etti. Seçimler akşamında açıklanır açıklanmaz parti liderleri Bişkek’te Ala Too meydanında miting düzenledi. Mitinge ilk başlarda siyasi partilerin destekçileri katılsa da daha sonradan hali hazırda ülkede baş gösteren ayrımcılık rüşvetçilik usulsüzlükten bıkan binlerce vatandaş sokağa döküldü seçimin doğru olmadığını inanılır olmadığını belirterek çoğu ilde aynı günde mitingler başladı 4 ekimi 5 ekime bağlayan gecede göstericiler polisle çatıştı fakat polisin orantısız güç kullandığı söylenemez polis sadece 3 veya 4 saat çatıştı ve çekildi şu anda 7 ekime kadar gelinen sürede sokaklarda sadece göstericiler ve yağmaya karşı işyerlerini koruyan duyarlı normal vatandandaşlar var polis ve askerler sokaklarda değil bu kararı neden olduğunu halka seslenen CB Ceenbekov şu sözleri ile açıkladı

”O günlerde, protestocuların şiddetle bastırılması için acil öneriler olduğunu ve bunu kategorik olarak reddettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, “Bu yüzden olağanüstü hal ilanına dair kararnameyi imzalamadım. Bölgelerde gösterilerde de bana destek olmak isteyen birçok vatandaş vardı, bunu yapmamalarını rica ettim. Çünkü bu günlerde insanları bölmenin ne kadar tehlikeli olduğunu kendi gözlerimizle gördük.” ifadelerine yer verdi.

HANGİ LİDERLER ÖN PLANDA ?

Göstericiler, daha önce hükümete ve anayasaya karşı geldiği için hapis cezası verilen tüm siyasetçileri çıkardı. Hatta 3 yıl önce Ceenbekov ile seçim yarışında olan Kırgızistan’ın en zenginleri arasında olan Babanov da geldi. Hapisten çıkanların arasında devrim yapmakla ve anayasaya karşı gelmekle suçlanan hatta Feto yapılanmasına desteğini ifade eden eski Cumhurbaşkanı Atambayev var Tayyip abi bize borç para ver sözü ile hatırlanır. Yine hapiste olan eski başbakan Sapar İsakov eski parti liderleri hepsi miting alanında konuşmalar yapıyor hepsinin ayrı ayrı destekçileri var bu durum aslında kim kimi destekleyecek nasıl olacak sorusunu soruyor. Aynı zamanda halkın bir kısmı tarafından bu liderlerin halen suçlu olduğu kaanati var. Parti liderleri hükümet kurmak ve olayların yatışması tarafında anlaşamıyor. Karışık bir durum Cumhurbaşkanı Ceenbekov ise halen Cumhurbaşkanlığı köşkünde görevini sürdürüyor. Darbe oldumu yada ne oalcak sorusu bu şekilde 7 ekim itibari ile kaldı. Aktivistler ve ileri gelen iş adamları entelektiel sanatçıların görüşü ise madem darbe oldu yeni kişiler görelim hapisten çıkan eski siyasetçileri görmek istemiyoruz yoksa 10 yıl sonra tekrar devrim olacak deniliyor.

KİMLER İSTİFA ETTİ ?

Bişkek Belediye başkanı, Meclis başkanı ,Başbakan, Büyük 4 ilin valisi (Issık kol ,Calal abad, Oş ,Bişkek) belediye başkanları ve hakimler.

FETO VE DIŞ GÜÇLER ETKİSİ VAR MI ?

Miting yapan bazı milletvekillerinin Sebat yani Kırgızistan’da ki Feto okullarına çok iyi gözle bakıyor hatta bazı videolarda açılışlarına katılım sağlanmış o insanlar şu anda miting düzenleyen insanlar darbe yapmak isteyenler tesadüf mü veya bağlantısı var mı tabi ki resmi bir dayanak yok Kırgızistan halen FETO yapılanmasını terör örgütü olarak saymıyor. Yine aynı şekilde hapisten çıkarılan eski CB Atambayev Erdoğan ile bu konuda görüş ayrılıklarına girmiş soğuk rüzgarlar esmişti Atambayev rest çekerek Türkiye’ye iç işlerimize karışmayın demişti. Şu an ki durumda halk seçimlerde seçilen partilerin Rus yanlısı olduğunu da belirterek protesto etmişti. Tabi ki bazı partilerin Rus yanlısı olduğu aşikar Feto yapılanması Kırgızistan’da milletvekilleri üstünde etkisi olduğu hatta yasal siyasi süreçleri bu milletvekilleri aracılığı ile yaptığı söylenmektedir. Bu miiletvekilleri Sebat okulunda okuduğu ve desteklediği de belirtilmektedir. Feto yapılanması bu mitinglenler den sonra mecliste yer alacak milletvekilleri arasında güç sahibi olacak mı soru işareti kalıyor .Zaman her şeyi gösterecek. Şu anda Kırgız halkının yüzde 90 ı şu anki durumun düzelmesi rüşvetin son bulması medeni bir ülke olmasını milletvekili ve siyasetçilerin cebini doldurmaması için sokaklarda olduğu aşikar yine de aralarında olduğu varsayılan provakasyoncular Bişkek’te işlerini yağmalamaya başladığı da görülmektedir. Akıllarımıza Erdoğan’ın bunlar size de darbe yapar biz kardeşlerimizin etkilenmesini istemiyoruz sözleri aklımıza geliyor. O sözler şu anki görevde olan CB Ceenbekov’a iletilmişti.

Özel Haber