Haberi paylaş

Atatürk Havalimanı‘nda 28 Haziran 2016’da 45 kişinin yaşamını yitirdiği, 163 kişinin yaralandığı terör saldırısını gerçekleştiren terör örgütü DEAŞ üyeleri cezasız kalmadı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 28 Haziran 2016’da Atatürk Havalimanı‘na ticari taksiyle giden üç saldırgan, Dış Hatlar Terminali gidiş katına geçti.

Yaz mevsiminde uzun mont giymesi ve şapka takmasından şüphelenen bir polis memurunun kontrol amaçlı durdurduğu saldırganlardan Rakhım Bulgarov, ateş açarak karşılık verdi ve üzerindeki bombayı patlattı.

Dış hatlar gidiş kapısından giren Vadım Osmanov ile kimliği tespit edilemeyen diğer saldırgan ise iki ayrı noktaya ayrıldı. Kimliği tespit edilemeyen saldırgan, uzun namlulu silahlarla güvenlik noktasına ateş açtı, vurulunca da üzerindeki bombayı patlattı. Yürüyen merdivenleri kullanarak yolcu karşılama salonuna yönelen Osmanov ise üzerindeki bombayı burada patlattı.

Olayın ardından görüntü ve fotoğraflar üzerinde yapılan incelemede, canlı bomba eylemini gerçekleştiren şahısların Atatürk Havalimanı‘nda keşif yaptıkları belirlendi.

Saldırganların, olaydan önce 3 Haziran, 8 Haziran ve 23 Haziran 2016’da Atatürk Havalimanı‘na gelerek incelemelerde bulundukları tespit edildi.

Olayın ardından yürütülen soruşturma sonucunda Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 14 Şubat 2017’de, 42’si tutuklu 4’ü firari 46 sanık hakkında 262 sayfalık iddianame hazırlandı.

İddianamede, sanıklardan 16’sının Rus, diğerlerinin ise Çeçenistan, Cezayir, Tunus, Mısır, Suriye ve Türk vatandaşı olduğu belirtildi. 45 kişinin hayatını kaybettiği, 163 kişinin yaralandığı, 44 kişinin ise malına zarar verildiği belirtilen iddianamede, sanıkların terör saldırısında ölen DEAŞ’lı bombacılarla bağlantıları anlatıldı.

Sanıklar hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” ve “tasarlayarak öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianamede, sanıkların ayrıca “silahlı terör örgütüne üye olma”, “terör örgütü kurma ve yönetme”, birden çok “tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etme” ve birden çok “nitelikli mala zarar verme” suçlarından da 2 bin 132 yıl ile 3 bin 342 yıl arasında hapisle cezalandırılmaları talep edildi.