Loudingirra Özdemir din kültürü öğretmeniyken, gizlice çaldığı ve sevdalısı olduğu bağlaması için mesleğinden istifa etti. Yanına aldığı bağlamasıyla birlikte dünyayı gezmeye başladı. Gittiği her ülkede bağlamasını çalarak türkülerini seslendirdi. 4 yılda 30’dan fazla ülke gezen Özdemir, türkülerini Tayland’da Budistlere söylerken koronavirüs salgını başladı. Şimdi Budist rahipler onu tapınaklarında misafir ediyor. Konya’nın Beyşehir ilçesinde dünyaya gelen Loudingirra Özdemir ailesinin de isteğiyle ilahiyat okudu. Lise yıllarında tanıştığı bağlaması kısa sürede tutkuya dönüşen Özdemir, bir süre bağlamasını gizli gizli çalmak zorunda kaldı. 4 yıl önce az sayıda insanın cesaret edebileceği adımı atan Özdemir istifa ederek dünyayı gezmeye başladı.

BUDİST TAPINAĞINDAKİ TÜRKÜ GÖNÜLLÜSÜ

Dünyayı sarsan koronavirüs salgını, Özdemir’i Tayland’ın Chiang Mai şehrinde yakaladı. Sınır kapıları kapandı, uçuşlar durdu. 4 aydır Tayland’da olan Özdemir, bu nedenle bir budist tapınağında rahiplerle birlikte kalıyor. Bulunduğu yerdeki durumu anlatan Özdemir, “Chiang Mai olsun Tayland’ın genelinde olsun sokağa çıkma yasakları var. Burada sokağa çıkanlar tamamen tutuklanıyor. Burada kurallar çok sıkı. Cıvıl cıvıl olan şehirler şu an bomboş. Dolayısıyla hareket etmem mümkün değil. Hükümetin veya halkın bazen tapınağa kolilerle getirdiği yiyecekler oluyor, onlarla besleniyoruz.” dedi.

ELDE BAĞLAMA… DİLDE TÜRKÜLER…

Loudingirra Özdemir şimdi salgın nedeniyle koyulan yasakların kalkmasını bekliyor. Yasakların kalkmasının ardından yeniden yollara düşerek Anadolu türkülerini dünyaya tanıtmaya ve yeni deneyimler elde etmeye devam edecek.

Kaynak: HT.