Antalya’da Türk Dünyası’nın büyük şairi, besteci, Kazak düşünürü Abay Kunanbayoğlu’nun adını taşıyan parkın açılış töreni yapıldı.

Abay Kunanbayoğlu’nun doğumunun 175. yıl dönümü dolayısıyla Kazakistan Ankara Büyükelçiliği, Kazakistan Antalya Konsolosluğu, Kazakistan – Avrasya Devletler Dostluk ve Kültür Derneği’nin katkılarıyla Antalya’daki bir parka Abay Kunanbayoğlu ismi verildi.

Abay Kunanbayoğlu’nun mermerden yapılan rölyefinin de bulunduğu parkın açılış törenine Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Dünya Kazakları Derneği Başkan Yardımcısı Karlıgaş Kojamuratova, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Danışmanı Prof. Dr. Fırat Purtaş, CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar ve Yardımcısı Rafet Zeybek, Kazakistan – Avrasya Devletleri Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Akmaral Gabdiyeva ve üyeleri, yerli Kazak diasporası, misafirler ve basın temsilcileri katıldı.

Etkinlikte Abay eserlerinden bazı parçalar icra edilerek küçük bir konser programı düzenlendi ve kitapları hediye edildi.

Açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Abzal Saparbekulı Abay’ın doğumunun 175.yıl dönümüne ithafen bu parkın açılışı için desteklerini esirgemeyen kardeş Türkiye halkına şükranlarını sunarak, bu denli uluslararası düzeyde gerçekleştirilen etkinlikler iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da pekişeceğine katkı sağlayacağına olan inancını ifade etti. “Türk Dünyasının büyük evladı Abay, Kazak halkının yol feneridir” diyen Abzal Saparbekulı Türk Konseyi’nin Onursal Başkanı, Elbası Nursultan Nazarbayev’in: “Abay kendi halkıyla ebediyen yaşayacaktır. O asırlar boyu Kazakistan’ı ve halkını yepyeni ufuklara ve zirvelere çağıracaktır” sözlerini hatırlattı.

Ulu şairin mirasının kardeş ülkede bu kadar yüceltilmekte olmasından dolayı duyduğu minnettarlığını dile getiren Abzal Saparbekulı Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in bu yıl yayımlanan “Abay ve 21. yüzyılda Kazakistan” adlı makalesindeki “Bugün tartıştığımız entelektüel ulus yaratma fikrinin Abay’dan geldiğini söyleyebiliriz. Ulu düşünür, her kelimesini, Kazak halkının ufkunu açmaya adamıştır…” sözlerine dikkat çekerek, Abay yolundan giden genç neslin halkımızın ve tüm insanlığın refahı yolunda ölçüp biçilmez katkı sağlayacağından söz etti.

Ayrıca açılış töreninde konuşan Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal parka Abay Kunanbayoğlu’nun isminin verilmesi Kazak ve Türk halklarının manevi ve kültürel yakınlığına işaret eden önemli bir etkinlik olduğunun altını çizdi. “Abay Kunanbayoğlu’nun Türk dünyasını bir arada tutan ve tutacak olan isimlerden” olduğunu söyleyerek, iki ülke arasındaki birlik ve beraberliğe kendince katkı sağlamaya devam edeceğini ifade etti.

Törende katılanların fark ettiği bir husus da Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı ‘nin hilal şeklindeki bıyığı idi katılımcılardan fark edenleri şaşırttı. Hilal bıyık Türkiye’de Ülkücü adı verilen milliyetçi topluluğun bıraktığı bıyık çeşidi sembolüdür.

Kaynak: GBNews