Tarih profesörü Cengiz Tomar, Arapça yayın yapan 218TV’de katıldığı bir programda Hafter destekçisi olduğu düşünülen yorumcunun asılsız beyanlarına sert çıkarak, gerçekleri tek tek yüzüne vurduğu anlar sosyal medyada büyük bir etki uyandırdı.

Ürdün merkezli olan ve Libya’ya yönelik yayın yapan 218TV‘ye tarih profesörü Cengiz Tomar‘ın açıklamaları damga vurdu.

İşte O video !

OSMANLI DÖNEMİNDE LİBYA’DA DEVE VE KUMDAN BAŞKA NE VARDI?

Her fırsatta Erdoğan’ı eleştiren yorumcuya karşı çıkan Tomar, ”Sürekli Erdoğan, Erdoğan dememek gerekir. Peki neden Puıtin’e karşı konuşmuyorsunuz? Macron’dan Fransa’dan mı korkuyorsunuz? Neden İsrail’e karşı konuşmuyorsunuz, bundan korkuyor musunuz? Sadece Türkiye’nin sömürgeciliğini konuşuyorsunuz. Türkiye hiçbir şey sömürmedi Libya’dan. Osmanlı döneminde Libya’da deve ve kum dışında ne vardı? O halde Osmanlı nasıl sömürdü Libya’yı? Ben tahlil yapıyorum ve gerçekleri konuşuyorum.” ifadelerini kullandı.

NEDEN ARAP DİKTATÖRLERİ KONUŞMUYORSUNUZ?

Yorumcuların yandaş olduğunu vurgulayan Tomar, ”Burada Sisi’nin ve diktatörlerinin propagandasını yapmaya gerek yok. Neden Arap diktatörler aleyhinde konuşmuyorsunuz? Halkınız nerede? Müslümanların ve Arapların düşündükleri nerede?” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Cengiz Tomar Kimdir

1970 yılında Üsküdar’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Üsküdar’da tamamladı. 1988 yılında başladığı Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü lisans eğitimini 1992 yılında tamamlayarak mezun oldu.

1993 yılında Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Bölümü araştırma görevlisi kadrosuna atandı. 1996 yılında yüksek lisans ve 2006 yılında doktora eğitimini Marmara Üniversitesi, Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü, Ortaçağ Tarihi bilim dalında tamamladı. 1993-1995 yılları arasında Ürdün Üniversitesi’nde  Arapça ve İslam tarihi, 1996-1997 tarihleri arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde  İngilizce eğitimi aldı. 2000 yılında araştırma görevlisi kadrosu Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne nakledildi. 2000-2003 yılları arasında Edinburgh Üniversitesi, İslam ve Ortadoğu Araştırmaları bölümünde  Ortadoğu tarihi alanında çalıştı. 2003-2005 yıllarında Şam Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2011 yılında doçent ünvanını aldı. 2011-2014 yılları arasında M.Ü. Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü’nde müdür yardımcısı ve Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim dalı başkanı olarak görev yaptı. 2016 yılında profesör unvanını aldı.

1998-2017 tarihleri arasında Türkiye Diyanet Vakfı, İslam Ansiklopedisi, İslam Tarihi İlim Heyeti üyesi, 2007-2017 yıllarında İslam İşbirliği Teşkilatı, İslam Tarihi Sanat ve Kültür Merkezi’nde (IRCICA) araştırma ve yayınlar bölüm başkanı olarak çalıştı. Ortadoğu ve Arap coğrafyasının tarihi ve kültürüne dair pek çok çalışması bulunan Prof. Dr. Cengiz Tomar, 2017 yılında Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevine atandı. 2017-2018 yılları arasında M.Ü Siyasal Bilgiler Fakültesi dekanı olarak görev yaptı.

KAYNAK: Haber Vakti