Haberi paylaş

Kırgızistan’da yaşayan Ahıska Türklerinin Kırgızlar ile barış içinde birlikte  yaşayalı tam 75 yıl oldu 15 ocak günü bu özel gün T.C Bişkek Büyükelçiliğinde törenle hatırlandı.

1944 yılında Stalin’in emri ile yaşadıkları coğrafyadan trenle sürülüp Orta Asya ülkelerine ve  Kırgızistan’a getirilen Ahıska Türklerine sahip çıkan Kırgızların birlikte barış içinde Kırgızistan topraklarında yaşayalı tam 75 yıl oldu. Bu güne özel T.C Bişkek Büyükelçiliğinde etkinlik düzenlenerek hatırlatıldı. Bu etkinliği düzenleyen T.C Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat etkinliğe katılanlara tek tek  teşekkür etti. Etkinliğe Kırgızistan meclisi milletvekilleri , Kırgızistan BM temsilciliği , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin temsilciliği, Kırgızistan Ahıska Türkleri temsilciliği, Ahıska sürgününü yaşayan  Ahıskalı ve Kırgız şahitler çok sayıda basın mensubu ve Kırgız ve Türk vatandaşı katıldı.

Törende Ahıska Sürgününü hatırlamak adına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Sürgüne özel yapılan belgesel filmi izletildi, etkinliğin sonunda  T.C Bişkek Büyükelçiliği Ahıska Türklerinin Kırgızistan’da gelip yaşamalarına katkı sağlayan il ve ilçelerin temsilcilerine teşekkür belgesi verdi. Ahıska Türkleri temsilciliği de Kırgızistan’ın kurum ve kuruluşlarında çalışan çok sayıda memura  teşekkür belgesi verdi.

AMG Muhabir Batuhan ATEŞ