Asman Medya platformu ekibi ve Manas Üniversitesi mezunu olarak bu yazı derlememiz , Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi’ni tercih etmeyi düşünen arkadaşlarımıza referans olmasını ve hala okuyan ya da mezun olan arkadaşların anılarının canlanması içindir.

Bilindiği üzere Manas ÖSYM Üniversite sınavı ile tercih yapılan Türkiye ve Kırgızistan’ın özel statülü Devlet Üniversitesidir. Ücretsizdir ve Diploma denkliği her iki ülkede koşulsuz geçerlidir. Eğitim Dili Türkçe ve Kırgızca’dır. Yanında promosyonu da Rusça’dır. Kampüsü Türkiye’ye 5500 km uzaklıkta bulunan Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te dir. Üniversitemiz bu sene Online olarak sezonu açtı. Belki gidenler belkide Türkiye’de evden girenler olacaktır derslere ama eninde sonunda Kırgızistan’da okuyacaksınız bu sebep le bizi iyi dinleyin !

1- Orta Asya’ya Merhaba

Kırgızistan Bişkek Orta Asya’nın ortasında en modern , demokratik sosyo kültürel anlamda geniş çok uluslu vatandaşa ev sahipliği yapan yemyeşil bir şehirdir. Uçağa bindiğinizde sizi küçük yeşil ve kolay ulaşımı olan sakin bir şehir . Çin’e sınır olan tüm Orta Asya ülkelerine Kazakistan’a özbekistan’a Moğolistan’a Tacikistan’a yakın karasal iklimi olan ve gezilesi bir şehir sizi bekliyor olacak.

2- Yeşil Kampüs, Huzur iklimi

Hali hazırda 5000 küsur öğrencisi olan Üniversite Bişkek’te bulunan Cengiz Aytmatov adlı kampüsü tam bir huzur iklimi herkes biribirini tanıyor. Rahat ulaşılması kolay Kampüsün içinde Yurtlarla beraber sağlık merkezi spor kompleskleri fakülteler bir merkezde bulunuyor. Yürüyerek her yere ulaşılması kolay ve gün geçtikçe gelişiyor en son bu yıl Tıp fakültesinin temeli atılmıştı. 2 kapısı bulunan kampüs şehir merkezinin gürültüsünden uzak ama şehre çok yakın farklı bir yer. Genellikle Kırgız vatandaşları aileler bu yeşil kampüste uğrak yeri edinmişler. Çok sevilen bir kampüs Hatırlatmak gerekirse Kırgızistan’da kampüs sistemi çoğu üniversiteler de yok bu sebeple Manas Örnek oluyor.

3: Yiyececek içecek alanları (beslenme)

Manas belki bu konuda çok müzdarip maalesef öğrencilerin en çok yadırgadığı kampüsün içinde yiyiecek çeşitliliğin az olması ve Kafe tarzı yerlerin olmaması. Bu sorunun cevabı şu şekilde Kampüs içerisinde Üniversite’ye ait kantin ve bir adet Millet Kırathanesi ve bir de Yemekhane bulunuyor. Yemekhane öğlen ve akşam yemeği Sıcak Tablot yemek veriyor. Hemde çok uygun fiyata en son 2020 yılı itibari ile 70 som yani 7 TL idi. Aynı şekilde Kıraathane de Lahmacun, pizza, pide, köfte tatlılar simit kahvaltı tarzı yemekler ve içecekler mevcut fakat yoğunluk ve çeşit azlığından öğrenciler müzdarip olmuş bu kadar büyük bir kampüse daha fazla Kafeler ve çeşitliliğin artmasından yanalar. Bazı kanunlara ve özel statülere göre Kampüs içerisinde özel kurumlara ve işletmelere yer verilmiyor. Üniversite öğrencilerine beslenme konusunda kampüs dışarısını göstermiş oluyor. Fakat korkulmaması gereken tek şey kampüs dışında neredeyse her yerde Restorant ve Kafeye sahipsiniz hemde Türk Restorantları yani şanslısınız öğrenciler çünkü Üniversite bölgesinde çok sayıda Türk vatandaşı yaşıyor.

4: Şenlikler, Etkinlikler

Manas Üniversitesinde her gün neredeyse bir etkinlik olur. Konseferanslar tanıtım günleri kermesler Konserler iyi takip ederseniz çok güzel etkinlikler var tabi bir Tarkan konseri beklemeyin fakat Nevruz ve özel günlerde yapılan etkinlikleri kaçırmayın farklı kültürde yapılan çok farklı şeylere şahit oluyorsunuz. Belki de Manas’ı cazip kılan şeylerden biride budur sizin gibi insanları beklemeyin farklılık her zaman iyidir. Ufkunuzu açar .Fakat kış uzun geçtiğinden açık hava etkinliklerini bir kaç ay çok beklemeyin kış soğuk geçer bu sebeple İçeride konferans salonları devreye giriyor.. Tüm organizasyonlardan haberdar olmak için Manas’ın sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın !

5: Farklılık , Uluslararasılık

Manas’a ilk geldiğinizde farklı bir dil ve çekik gözlü insanları göreceksiniz dilinize benzer biraz kaba bir dil gibi hissedeceksiniz. Sizi bir duraksatacak ve şaşırtacak hemen kendiniz gibi aynı vatandaşlarda dost edinmeye başlayacaksınız ama şunu unutmayın bi yeri tanımak istiyorsanız ilk insanlarını tanıyın evlerine girin yaptıklarını yapın bu size çok fayda sağlayacaktır. İlk kaynaşmak ve dili hızlı öğrenmek için yurtlara yerleşeceksiniz ne kaparsanız öğrenirseniz ve kiminle arkadaş olursanız okulunun bitimine kadar oyle devam edecektir. Bizden bir tavsiye Manas Uluslararası bir üniversite sadece Türkiye’den tercih olmuyor aynı kültüre dile sahip ortak geçmişe sahip ırkları tanıyacaksınız .Lütfen hayatınızda bir kere şahit olacağınız bu anları iyi değerlendirin ve birbirinizi sevin sayın tanıyın pişman olmazsınız. Rus Tacik Kazak Kırgız Türk Özbek Türkmen Uygur Çinli Moğol sayamadığımız çok ırktan milletten insan tanıyacaksınız.

6: Soğuklar

Bişkek Yazı çok güzel Kışı ayrı bir güzeldir. Ama sıkı giymeyi unutmayın ! Bişkek neredeyse 4-5 ay soğuk bir kış geçirir karasal iklimde bu havalar sert geçer bazen sıcak yatağınızdan çıkıp ekmek almaya gitmek istemezsiniz dikkatli olun ve kayıp düşmeyin çünkü her yer buz kaplanız tekrar üstüne yağacak diye de temizlenmez. Evler çok sıcak dışarısı çok soğuktur.

7: Sağlık

Öğrenci arkadaşlarımıza bir tavsiye daha yanınızda gelirken ilaçlarını bol getirin. Kırgızistan’da ilaç konusunda bir problem yok fakat değişiklik var Kırgızistan Rusya menşei ilaçlar kullanıyor. Yani Türkiye’de kullandığınız bazı ilaçları burada bulamayabilirsiniz. Aynı şekilde Hastanelerin hepsi ücretli Devlet hastaneleri biraz ucuz ama ücretli olduğunu unutmayın. Maalesef sigortanız vs geçmiyor. Aynı şekilde Üniversite’nin sağlık merkezinde muayene ve tanı ücretsiz çok ilgili ve Türkçe bilen doktorlar hemşireler mevcut. Fakat yine hatırlatalım alacağınız ilaçlar ve tedaviler serumlar iğneler yine ücretlidir. Bu konu da maalesef öğrenciler çok müzdarip olduğu belirtilmişti.

8: Öğrenci yurtları ve evler

İlk olarak Hazırlık Kırgızca okuyacağınız için kaynaşmanız adına yurtlara yerleşirsiniz 4,6,8 kişilik odalara karışık her vatandaşta öğrenci yerleştirir iyi kaynaşmanız için fakat daha sonra odalarınızı değiştirebilirsiniz. Kışın çok sıcak olur odalar kalorifer sistemi iyidir. Fakat bazı öğrenciler ortamı iyi tanımak için hemen eve çıkmak ister bu rağbete kapılmayın ev düzeni kira sistemi ve kiracı ev sahibi ilişkisi her şeyden önce dili bilmemeniz çok büyük engeldir. Öncelikle dilinizi iyi öğrenin Kırgızca’yı çoğu kişi bilir ama Rusça’da bilmeniz de fayda var Kırgızca anlamayanlar da fazla neyse seçeceğiniz mahalle komşularınız ev sahibinizin iyi biri olması çok önemli faturalar nereye ödenir nasıl takip edilir ev nasıl seçilir. Dikkat edin büyüklerini sorun Kırgız arkadaşlarınıza sorun onlar size daima yardımcı olur. Bir de en önemlisi Türk öğrenci olarak Kırgızların gözünde bir kalıbınız vardır. Sevilir sayılırsınız sizin davranışlarınız sadece kendinizi değil milletinizi de etkiler her kötü olumsuzluk genelleme doğurabilir bazende hiç bir şey yapmasınız da bazılarına göre olumsuz genellemeniz vardır. Bu sebeple gurbette ve farklı bir ülkede olduğunuzu unutmayın ama korkmayın da insan her yerde insandır. Dili Irkı olmaz ,Hele ki ortak kültür ve geçmişe sahip olduğumuz güzel Kırgızistan’ımız da hayat daha iyi ve kolaydır.

9: Dersler

Hazırlık bitti ! Kırgızcayı çat pat anlıyor konuşuyorsunuz. Fakülteye geçtiniz çok farklı bir dil ve farklı aksanda konuşan Rusça karışık cümle kuran hocaları tanıyacaksınız tabi ki Türk hocanız olacak ama çoğunluk Kırgız hocanız olacak sözlerini anlamayıp yazamayacaksınız. Unutmayın ki Manas bir huzur iklimidir. Çoğu bildiğiniz Üniversiteden farklıdır. Yok hoca beni görmüyor selam vermiyor hep az puan veriyor. Bunlar yok Manas’da siz eğer çalışan azimli ve saygılı bir öğrenci iseniz yalakalık yapmanıza ve korkmanıza gerek yok hocalar vicdanlıdır. Alanında usta bilgili sayılan hocalardır her zaman öğrencisine destek olurlar dil ve kültür farklılığından Kırgız hocalar Türk öğrencilerine aynı şekilde Türk hocalar Kırgız öğrenciler için elinden geleni yaparlar. Eğer okumak dışında geldiyseniz buraya kalırsınız zorluk çekersiniz yıllarınızı verirsiniz ki örnekleri vardır. Fakat okumaya geldiyseniz kasılmanıza gerek yok okulunuz rahat huzurludur ilelebet sürecek dostluklarınız ile biter. Şunu unutmayın Fakülteye geçtiğiniz her fakülte öğrencisiniz girmesi gereken online(uzaktan) bazı tarih ve beden dersleri var onları geçin ve kafanız erkenden rahat etsin . Veterinerlik okumaya gelen arkadaşta beden dersi görecek ve tarih dersi alacak Bu da Kırgızistan Milli eğitim bakanlığının şartı çünkü Manas İki Devletin ortak Üniversitesi sakın burası bizim şurası sizin kavgasına girmeyin çıkamazsınız işin içinden.

Az da olsa sizde yardımcı olduysak ne mutlu bize Manas Üniversitesi bilinmesi gereken önemli hususlardan bahsettik bunun dışında olan pek bir şey yok önemli olan insanın kendisidir. Manas bir öğrencinin alması gereken tüm bilgiyi tecrübeyi ve geleceği sizlere vermektedir. Nasıl yararlanmak size kalmış. Siz iyi bir öğrenci olun vatanınıza milletinize katkı sağlayın gerisi gelir. Gurbette daha iyi anlarsınız, Hatta Manas’ta fazlasını alırsınız unutmayın orası Türkiye değil ve Türkiye’de ki Üniversiteler ile karşılaştırmayın Manas’a ayrı bir gözden bakın eşi bulunmaz bir Üniversite olduğunu anlayacaksınız. Rusça öğrenmeyi de unutmayın ! Sabredin daha 25 yıllık bir Üniversite daha iyi olacak ve gelişecektir. Geliştirmek ve daha iyi yapmak yine sizin ellerinizde !

Türk Dünyası Asmanhaber platformu ekibi (Manas Mezunları)