Bursa iline bağlı İznik kentinde 12 Ağustos’ta Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Geleneksel Spor Dalları Federasyonu arasında 2021 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nde yapılması planlanan Dördüncü Dünya Göçebe Oyunları’nın organizasyonel boyutlarına ilişkin protokol imzalandı.

Kırgızistan’ın Türkiye Büyükelçiliğin’den yapılan açıklamaya göre, 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın 2021’de Türkiye’de Kırgızlar Türbesi’nin bulunduğu İznik kentinde yapılmasına ilişkin protokol imzalandı. Böylece, 2021’in büyük ölçekli ve olağanüstü uluslararası etkinliklerinden birine hazırlık başlatıldı.

Belgenin imza törenine T.C Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş katıldı.

Etkinlik kapsamında, Türk tarafı, Oyunların kurucusu olan Kırgız Cumhuriyeti’nin önemli rolüne vurgu yaparak, oluşumuna ve Dünya tanınırlığına paha biçilemez bir katkı yaptığının altını çizdi. Özellikle 2018’de Kırgızistan’ın Issık Göl gölü kıyısında düzenlenen Üçüncü Dünya Göçebe Oyunları’nın Kırgızistan tarafından başarılı bir şekilde tutulduğuna dikkat çekildi.

Oyunların hazırlıkları hakkında bilgi veren Türk tarafı, Kırgız Cumhuriyeti’nin ortaya koyduğu geleneklerin en iyi şekilde korunacağına dair güvence verdi. Bu, göçebe oyunlarının yerinin sembolizmi ile kanıtlanmıştır: yani bu büyük etkinliğin şehrin ele geçirilmesi için yapılan savaşlarda ölen Kırgız askerlerinin anısına yapılan Kırgızlar Türbesi’nin bulunduğu İznik kentinde yapılması buna kanıttır, Ayrıca Kırgız tarafının ortaya koyduğu geleneğe göre Oyunların İznik Gölü kıyısında yapılması planlanıyor.

2018 yılında Kırgızistan’da başarıyla gerçekleştirilen Üçüncü Dünya Göçebe Oyunları’nın ardından, oyunların 2020’de Türkiye’de yapılmasına dair karar alınmıştı. Ancak, dünyayı sarsan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Dördüncü Dünya Göçebe Oyunları’nın düzenlenmesi 2021’e ertelendi.